reklama

Kampania przeciw dopalaczom

Opublikowano:
Autor:

Kampania przeciw dopalaczom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRusza kampania społeczna przeciwko narkotykom. Do zapoznania się ze szczegółami edukacyjno-profilaktycznego programu zachęcają również łukowscy policjanci.

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii MSWiA, która ruszyła we wszystkich jednostkach policji w kraju. Jej celem jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy. Pomysłodawcy chcą edukować, jakie są zdrowotne, prawne i społeczne skutki uzależnienia od tych używek.

Placówki, które włączyły się w kampanię, apelują do osób mających kontakt z używkami o świadomość, z czym wiąże się ich zażywanie. Proszą o odmawianie, gdy ktoś zachęca do zażycia dopalaczy i informują, że każde przyjęcie narkotyków bądź dopalaczy wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Nieodłącznym elementem takiego zjawiska powinno być natomiast poinformowanie policji i służb medycznych.

- Dopalacze to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm - czytamy w opisie kampanii edukacyjnej.

Policjanci przekazują też wskazówki dotyczące tego, na co powinni zwracać uwagę rodzice bądź opiekunowie osób zażywających dopalacze. Przede wszystkim uwagę powinien zwrócić wygląd oczu, ich nadmierne rozszerzenie bądź zwężenie, brak odpowiedniej reakcji na bodźce. O zażyciu dopalaczy mogą też świadczyć nienaturalne skrajne zachowania, jak brak otępienie, czy nadmierne stany euforyczne.

Zażywanie dopalaczy może nieść również konsekwencje w środowisku czy w szkole (np. przez pogorszenie ocen, wagary). Osoby, które zetknęły się z tymi narkotykami mogą podbierać pieniądze na nieokreślone wydatki, mogą mieć nieuzasadnione ataki agresji. Rodzice powinni też zwrócić uwagę na przedmioty, które ich dzieci przechowują w domu - np. lufki, sreberka, woreczki strunowe, itp.

Pomocy w tym temacie szukać można w kilku miejscach, np.:

  • 800 060 800 - Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  • 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE