Reklama

Jedyny taki jubileusz. "Trójka" kończy sto lat!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Jedyny taki jubileusz. "Trójka" kończy sto lat! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co roku 19 marca Szkoła Podstawowa nr 3 w Łukowie obchodzi swoje święto. Tym razem ten dzień był wyjątkowy, ponieważ placówka świętowała sto lat funkcjonowania. "To jedyny taki jubileusz" - przekonywano.

Jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w naszym mieście. Powstała w październiku 1919 roku z inicjatywy łukowskiego Koła Związku Kolejarzy i przy pomocy Wydziału Szkolnego Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego kończy w tym roku 100 lat. Z okazji święta patrona, 19 marca w siedzibie placówki przy ul. Konarskiego zorganizowana została specjalna uroczystość. Gościli na niej obecni i emerytowani pracownicy „Trójki”, uczniowie i zaproszeni goście.

- Jesteśmy dumni, że mury tej szkoły przygotowały do życia wielu absolwentów, którzy dzisiaj z uśmiechem wspominają szkolne lata. „Trójka” jest źródłem dobrej energii, dobrych emocji i dobrych wartości. Wartości, które uosabia osoba patrona marszałka Józefa Piłsudskiego są dla nas drogowskazem. Kultywujemy pamiątki, tradycje szkolne, przechowujemy szkolne kroniki by nie zaginęła historia o mieście, o szkole - mówiła Agnieszka Oleśkiewicz, wicedyrektor SP nr 3.

Podczas akademii nie brakowało wzajemnych życzeń oraz upominków. Wyjątkową, rodzinną pamiątkę przekazali państwo Maria i Ryszard Pszczółkowscy, od trzech pokoleń absolwenci „Trójki”. Na ręce dyrektora szkoły Sławomira Różalskiego złożyli pochodzącą z 1936 roku plakietę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, uwiecznionego na tle Orła Białego. Na pamiątce, która zawiśnie przy szkolnym sekretariacie znajduje się też wstęga z napisem dotyczącym wskrzeszycieli państwa polskiego. Podziękowania za pracę oraz życzenia jubileuszowe kierowali też przedstawiciele Rady Rodziców oraz Lubelski Kurator Oświaty.

- Proces obudowywania wolnej, niepodległej ojczyzny wiązał się z zakładaniem szkół. Dziś, kiedy spotykamy się na 100-leciu szkoły, wyrażamy wdzięczność osobom, którzy przed laty podjęli trud jej założenia, a później tym wszystkim, którzy te dzieło kontynuowali. To ogrom ludzi: dyrektorów, nauczycieli, pracowników, absolwentów i rodziców - powiedziała kurator Teresa Misiuk.

Życzenia złożył też burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i starosta łukowski Dariusz Szustek, prywatnie absolwent SP nr 3 z rocznika 1980. Były uczeń cieszył się, że może spotkać swoich byłych nauczycieli.

- Półtora roku z tych stu były z moim udziałem. To były dobre chwile. Życzę, abyście byli Państwo jak najlepszy jubiler, który szlifuje najlepsze diamenty - zwrócił się w kierunku obecnych na uroczystości starosta.

- Na uroczystości 95-lecia tej szkoły mówiłem, że wśród absolwentów Trójki jest policjant z Nowego Jorku i burmistrz miasta. Nie wiem czy ten policjant jeszcze pracuje, burmistrz jest nowy, ale za to można natomiast powiedzieć, że wśród absolwentów tej szkoły jest też starosta - dodał D. Szustek.

Jubileusz był też okazją do zaprezentowania repliki pochodzącej z 1927 roku tablicy z autografem Józefa Piłsudskiego i jego dedykacją dla szkoły. Jak mówiła wicedyrektor Agnieszka Oleśkiewicz, z pozyskaniem przed laty dzisiejszej pamiątki wiąże się pewna anegdota.

- Staraniem aptekarza Teodozjusza Nowińskiego, zadeklarowanego piłsudczyka, szkoła pozyskała taki autograf. Aptekarz wyjechał do Sulejówka, gdzie czekał trzy dni na zdobycie podpisu marszałka. W końcu udało się zdobyć dedykację - mówiła wicedyrektor.

- Zapisane przez marszałka słowa miały symbolizować idealną szkołę polską, w której nauczyciele i dzieci podążaliby w jednym kierunku. Miałoby to być przeciwwagą dla szkoły carskiej, którą Piłsudski znał z autopsji - dodała A. Oleśkiewicz.

Szkoła Podstawowa nr 3, która przez ostatnie 20 lat funkcjonowała jako Gimnazjum nr 3, zyskała też nowy sztandar. Natomiast w części artystycznej wydarzenia zaprezentowali się obecni uczniowie oraz absolwentka tej szkoły Paulina Grochowska. Utalentowana łukowianka wykonała m.in. utwór „Nie wystarczy mi” („Never Enough”) z filmu „Król rozrywki” („The Greatest Showman”). Po zakończeniu akademii, był czas na rozmowy i spotkanie po latach. Przed salą gimnastyczną wyłożono natomiast archiwalne zdjęcia i kroniki szkolne. Byli uczniowie chętnie odnajdowali się na fotografiach i wspominali czasy nauki w zlokalizowanej przy dworcu kolejowym szkole.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE