Reklama

Jak zachować się w czasie burzy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Jak zachować się w czasie burzy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pogoda daje się we znaki wielu mieszkańcom naszego kraju. Policja przypomina - jak należy się zachować w czasie burzy.

Ostatnie dni to tragiczne informacje dotyczące zdarzeń, do jakich doszło po przejściu niszczycielskich zjawisk atmosferycznych. Warto w tym miejscu przypomnieć kilka zasad, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. 

Co roku w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Dlatego też policja przypomina o unikaniu parkowania aut pod drzewami, usuwaniu z balkonów i parapetów wszystkich przedmiotów, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy także zabezpieczyć okien.  

Gdy jesteśmy poza domem, o ile to możliwe, wejdźmy do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie mamy takiej możliwości:

Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół). Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Podczas burzy nie przebywajmy w wodzie. Unikajmy także używani telefonu komórkowego. Najlepiej zrobimy, gdy go wyłączymy - czytamy w komunikacie na stronie KWP w Lublinie.  

Gdy jedziemy pojazdem, nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi bowiem do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli burza nas zaskoczy, a my nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Dom wydaje się być najbezpieczniejszym miejscem, w którym możemy przetrwać nawałnicę. Warto jednak i tu zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Unikajmy także korzystania z telefonów komórkowych.

Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

Źródło: KWP Lublin.   Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE