Reklama

Reklama

Jak stawić czoła niepowodzeniom i wziąć życie w swoje ręce?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jak stawić czoła niepowodzeniom i wziąć życie w swoje ręce? - Zdjęcie główne

Jak stawić czoła niepowodzeniom i wziąć życie w swoje ręce?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Życie ludzkie jest przewrotne. Ustabilizowana sytuacja życiowa nie oznacza, że sielanka będzie trwać do końca naszych dni. Różne, często losowe przypadki sprawiają, że niejednokrotnie nie wszystko toczy się po naszej myśli. W takich sytuacjach często dopada nas nostalgia, wraz z którą przychodzi poczucie bezsilności i utraty sensu życia. Wszechobecne załamanie powoduje niechęć do wykonywania czynności życia codziennego, a ogarniający smutek dołuje jeszcze bardziej. Szukamy rozwiązań, jak sobie z tym poradzić, jednak bez dodatkowego wsparcia lub pozytywnego myślenia wydaje się to karkołomne zadanie.

Reklama

Życiowa bezsilność

Powody życiowej bezsilności są różne. Zaczynając od dramatów rodzinnych, poprzez problemy zdrowotne, a kończąc na niepowodzeniach w życiu zawodowym. Niezależnie od sytuacji, każdy przeżywa te klęski na swój, indywidualny sposób. Zamknięty w sobie, smutny, skołowany.

Niejednokrotnie w takich sytuacjach poddajemy w wątpliwość sens naszego życia. Z grona indywidualizmu dostrzegamy jednak pewne cechy wspólne, które często identyfikują nas z osobami znajdującymi się w podobnym położeniu. Nierzadko mówimy o depresji, która wiąże się z ogólnym pojęciem braku chęci do życia. Znajdujemy się w miejscu, w którym wydaje nam się, że nie ma wyjścia. To tak zwana sytuacja błędnego koła. Dotychczasowe niepowodzenia napędzają kolejne, a my nie możemy przerwać tej liny, chociaż bardzo mocno chcemy. Nasze życie jest bogate w smutne cytaty, które starają się nas podtrzymać na duchu, mówiąc, że inni mają gorzej. Przykładowo, nasze niepowodzenia zawodowe wydają się być błahe przy kłopotach innych. Niemniej jednak takie pocieszanie samego siebie nie prowadzi do niczego dobrego. Nasze życie wymaga radykalnych zmian i przede wszystkim należy powiedzieć stop dotychczasowym klęskom. 

Przykłady bezsilności

Opisywane powyżej wątki są nierozerwalne z ludzkim życiem. Dla jednych błahe niepowodzenia są dla innych dramatami życiowymi. I na odwrót. Weźmy za przykład osobę, która próbowała swoich sił, zakładając działalność gospodarczą w najmniej rozsądnym momencie. Już od początku była spisywana na klęskę i tak też stało się po pewnym czasie. Po upływie lat zostały długi, które napędzały poczucie stresu i bezsilności. Brak jakiegokolwiek działania zupełnie nie pomagał. Jak nieszczęśliwy przedsiębiorca miał spłacić kredyty, skoro szufladkował się w swoich czterech ścianach, a jedynym jego zajęciem był sen połączony z przerwami na jedzenie? 

Inny przykład, nieco bardziej bolesny będzie dotyczył życiowej tragedii. W wypadku samochodowym zginęło małżeństwo. To rodzice kochającego ich nad życie syna, który pomimo osiągnięcia wieku dorosłości nadal nie mógł się od nich uniezależnić. Śmierć najbliższych osób załamała go w najgorszy możliwy sposób. Oczywiście, poczucie smutku, bezsilności i rozpamiętywania jest tu ludzkim odruchem. Jednak opisywany człowiek załamał się tak znacznie, że nawet nie zauważył kiedy stał się nałogowym hazardzistą i alkoholikiem. To droga prowadząca donikąd, ponieważ problemy natury psychicznej można było rozwiązać w zupełnie inny sposób. 

Bierz życie za rogi 

Niepowodzenia życiowe są częścią naszego bytu na planecie. Spotkamy się z nimi na różnych etapach życia. Wiele osób nie radzi sobie z taką sytuacją, co prowadzi do zwyczajnego załamania. To błąd. Nasze klęski powinny nas napędzać, być dla nas czynnikiem motywującym do dalszego działania. Chłodna analiza sytuacji oraz wyciąganie wniosków są kluczowe. Czasu nie cofniemy, w związku z czym jedyne, co możemy zrobić, to odpowiednie zaplanowanie przyszłości.

Jak możemy wywnioskować z powyższych przykładów, popadanie w marazm tylko potęguje poczucie beznadziejności. Aby wziąć się w garść, powinniśmy stosować kilka przydatnych wskazówek. Przede wszystkim: 

mówmy sami do siebie, że jesteśmy w stanie coś zrobić - nasz mózg jest wspaniałym narzędziem, które pozwala modelować nasze zachowania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Nasz wewnętrzny głos powinien pchać nas naprzód. 

uśmiechajmy się - uśmiech to często jeden z gestów, który pozwala wywołać uczucie zadowolenia nie tylko wśród nas, ale też bliskich nam osób. Ile razy poprawiliśmy sobie humor, np. oglądając śmieszną komedię? 

wyjdźmy do ludzi - przede wszystkim obracajmy się w społeczeństwie. Kontakt z innymi osobami pomoże nam nabrać pewności siebie oraz zmotywuje do dalszych działań. 

opracujmy plan, który będziemy systematycznie realizować - spiszmy na kartce nasze cele i pragnienia, które chcemy wykonać. Ich realizacja drobnymi krokami sprawi, że z każdym dniem będziemy coraz lepsi 

pracujmy nad sobą - przede wszystkim zadbajmy o nasz rozwój intelektualny i odpowiedni wysiłek fizyczny. Praca nad naszym ciałem i umysłem uczyni nas lepszą wersją samych siebie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy