Reklama

Jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń? Wykorzystaj e-sąd!

Opublikowano:
Autor:

Jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń? Wykorzystaj e-sąd! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odzyskiwanie wszelkiego rodzaju należności to jedno z częstszych utrapień, z jakimi zmagać się trzeba prowadząc dowolnego rodzaju działalność. Nierzadko do tego, by zmusić dłużnika do wywiązania się ze swoich zobowiązań, koniecznie jest uzyskanie wyroku sądowego, co przy przewlekłości prowadzonych w naszym kraju postępowań było jednak kłopotliwe. Aby to zmienić w 2010 roku znowelizowano kodeks postępowania cywilnego i wprowadzono zupełnie nową instytucję w postaci Elektronicznego Postępowania Upominawczego.


Dość zmagania się z tym, co jest w sposób oczywisty udokumentowane


Długi mogą mieć bardzo różny charakter i pochodzenie, w związku z czym starania o ich spłatę wymagają rozmaitych zabiegów. Mimo wszystko jednak ogromna ich część są to sprawy wręcz banalne, w których całkowicie zbyteczne byłoby przeprowadzanie jakiegokolwiek postępowania dowodowego – wszelkie wątpliwości rozwiewa bowiem np. faktura, rachunek, czy inny dokument. Jeśli tego rodzaju dłużników jest wielu, co w niejednej firmie ma miejsce, sama konieczność kierowania pozwów do poszczególnych sądów właściwych ze względu na ich miejsce zamieszkania stanowiła poważne utrapienie. Pochłaniany przez udział w takich postępowaniach mógł znacznie utrudniać prowadzenie działalności.
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze jest więc z całą pewnością jednym z najważniejszych elementów cyfryzacji naszego wymiaru sprawiedliwości i pomysłem celnym jak mało który. Sam fakt komunikacji przez internet zmienia tu bardzo wiele – referendarz w razie wątpliwości może nas o nich poinformować natychmiast i w mgnieniu oka uzyskać odpowiedź. Co ważne, komunikacja mailowa odbywa się w sposób bezpieczny – w wiadomościach nie ma żadnych szczegółów, a jedynie powiadomienie o konieczności zalogowania się do systemu, w którym czekają na nas nowe informacje.

W teorii wszystko jest bardzo proste... w praktyce niezbędne jest doświadczenie


Rzeczywistość jest jednak nieco mniej różowa. E sąd, jakkolwiek w swoich ogólnych założeniach stanowiący znakomite rozwiązanie, nie należy do łatwych w obsłudze. Złożenie pozwu wymaga wypełnienia szeregu rubryk, a to zaś dość rozległej wiedzy i dysponowania szczegółowymi informacjami. Musimy np. wskazać jakie konkretnie odsetki obowiązują w danym przypadku, przy czym do wyboru jest aż 16 opcji. Od pewnego czasu niezbędne jest także np. podanie daty wymagalności naszego roszczenia, co stanowi zabezpieczenie przed nadużywającymi systemu firmami skupującymi udokumentowane z różną rzetelnością wierzytelności.
Niekiedy liczy się każda spacja i przecinek, w rezultacie czego nawet prawnikom czynności te, jeśli nie dokonują ich często, mogą pochłaniać więcej czasu, niż napisanie tradycyjnego pozwu. Do tego dochodzą kwestie stricte techniczne – wobec około 200 tys. wpływających miesięcznie spraw, system nie zawsze działa dostatecznie płynnie.
Z pomocą przychodzą jednak wyspecjalizowane kancelarie, takie np. AIF, dysponujące doświadczonymi pracownikami, dla których nie ma on już żadnych tajemnic. Powierzenie obsługi takich spraw, zwłaszcza, jeśli jest ich wiele, specjalistom jest najlepszym rozwiązaniem pozwalającym oczekiwać szybkiego i pewnego rezultatu w postaci wystawienia sądowego nakazu zapłaty. Dalsze ignorowanie sprawy przez dłużnika otworzy nam drogę do wszczęcia egzekucji komorniczej.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE