Reklama

Jak przekazać 1% podatku w PIT?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Jak przekazać 1% podatku w PIT? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli chcemy wesprzeć dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego, mamy możliwość przekazania na jej rzecz jednego procenta podatku, przy corocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. Coraz więcej Polaków wspiera organizacje pozarządowe, a łączna kwota przekazywana w ramach 1% każdego roku wzrasta. Chcesz przekazać swój 1% podatku na wybrany cel? Dowiedz się jak to zrobić!

Przyznanie organizacji pozarządowej statusu organizacji pożytku publicznego (OPP) otwiera jej drogę do możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach 1% podatku. Coraz więcej stowarzyszeń, fundacji oraz innych podmiotów postanawia z tej opcji skorzystać, pozyskując w ten sposób dodatkowe środki na działalność statutową. Swój 1% podatku możemy więc przekazać na rozmaite fundacje sprawujące opiekę nad chorym, schroniska dla zwierząt, kluby sportowe, koła naukowe i wiele organizacji o różnym profilu – zarówno tych lokalnych, jak i działających na terenie całego kraju.

1% PIT – jak go przekazać?

Przekazanie jednego procenta podatku na OPP jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Wszystko załatwimy w trakcie wypełniania zeznania podatkowego. We właściwej rubryce formularza (w PIT-37 są to pozycje 127-129) należy umieścić numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę stanowiąca równowartość 1% podatku, zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek. Przykładowo, jeśli 1% naszego podatku wynosiłby 54,35 zł, to w takim przypadku kwotą do wpisania będzie kwota 54,30 zł. Możemy też wskazać cel szczegółowy naszej pomocy, np. na leczenie konkretnego podopiecznego fundacji.

Online łatwiej

Jeszcze prościej będzie natomiast, jeśli rozliczamy PITy 2017 online. Korzystając ze specjalistycznego programu, nie musimy niczego liczyć sami. Dostępne na rynku aplikacje do PIT 2017 same obliczą wartość należnego podatku oraz kwotę stanowiącą 1%, którą możemy przekazać na wybraną OPP. Warto dodać, że taka forma wsparcia nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Łatwe przekazanie 1% podatku to niejedyna korzyść, jaką dają nam rozliczenia PIT 2017 online. Program dobierze właściwy formularz na podstawie kilku prostych pytań i skontroluje poprawność danych, więc prawdopodobieństwo popełnienia błędu w PIT spada do zera. Dzięki temu, rozliczymy się z fiskusem szybko i bez stresu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE