Reklama

Jagiełło nowym patronem szkoły w Trzebieszowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fotopolska.eu

Jagiełło nowym patronem szkoły w Trzebieszowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją społeczności szkolnej i radnych od 1 września nowym patronem Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie zostanie król Władysław Jagiełło.

Nadanie, bądź zmiana imienia patrona szkoły leży w kompetencjach organu prowadzącego - a więc samorządu. 1 marca Rada Gminy Trzebieszów jednogłośnie zdecydowała o zmianie nazwy Szkoły Podstawowej. Nowy patronem placówki został król Władysław Jagiełło. Obecnie podstawówka nosi imię 5 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.

Stary patron powiązany z komunizmem

Najważniejszą przyczyną zmiany patrona szkoły są powiązania 5 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego z władzami komunistycznymi.

- Zmiana imienia Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie Drugim wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze: dotychczasowy patron szkoły - 5 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego - kojarzy się z trudną wojenną i powojenną rzeczywistością. Każdy, kto sięgnie do historii 5 Dywizji oczywiście zauważy związek z Trzebieszowem Drugim, gdzie dywizja była formowana. W jej szeregach byli mieszkańcy z całego naszego regionu, ale z drugiej strony widać wyraźne powiązanie z komunistycznym aparatem - 5 Dywizja była dowodzona przez generała Waszkiewicza, a 5 Dywizja wchodziła w skład II Armii Ludowego Wojska Polskiego, którą dowodził wyjątkowo antypolski generał Świerczewski (uczestnik wojny z 1920 r., tylko że walczył po stronie bolszewików) - mówi Jarosław Makosz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie.

Mieszkańcy chcieli zmiany

Wielu mieszkańców gminy Trzebieszów nie było zadowolonych z nazwy szkoły, ale w okresie PRL nie było szans na jej zmianę.

- W czasie formowania Dywizji w Trzebieszowie, w odległości 15 km - na terenie Kąkolewnicy włodarze II Armii wydawali i wykonywali wyroki śmierci na polskich żołnierzach między innymi z AK, WIN. 5 Dywizja miała głównie pełnić cele propagandowe, a straszne walki, które stoczyła pod Budziszynem i Dreznem pokazały zatrważającą nieudolność sposobu dowodzenia, czego wynikiem były ogromne straty w ludziach. Więc z jednej strony - cześć i chwała tym, którzy walczyli z wojskiem niemieckim, ale z drugiej strony nasi żołnierze  stanowili tylko element wielkiej bolszewickiej machiny - zaznacza Makosz.

Trudności w zapisie

Najmłodsi uczniowie placówki w Trzebieszowie również mieli problemy z zapisaniem pełnej nazwy swojej szkoły.

- Drugim powodem zmiany patrona, mniej istotnym, jest zwyczajna trudność w zapisaniu, wymówieniu dotychczasowej pełnej nazwy szkoły przez uczniów - dodaje dyrektor.

Decyzja całej społeczności

O wyborze króla Władysława Jagiełły decydowały organy szkoły, takie jak Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Nowego Patrona wybierała cała społeczność szkolna. Uczniowie wyrazili swoje zdanie w ankiecie, w wyniku której zdecydowana większość chciała zmiany imienia szkoły na Króla Władysława Jagiełły. Prowadzone były rozmowy z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną, czego wynikiem było skierowanie wspólnego wniosku do organu prowadzącego o zmianę imienia szkoły. 20 lutego w szkole odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej dotyczące zmiany patrona. Zaproszono na nie wiele osób związanych ze szkołą.

Patron związany z Trzebieszowem

Społeczności szkolnej nie trzeba było długo przekonywać do zmiany patrona placówki. Król Jagiełło ufundował pierwszy kościół w miejscowości i przyczynił się do rozwoju wsi.

- O wyborze króla Władysława Jagiełły zadecydowało to, że jest to postać związana z powstaniem Trzebieszowa. Król ufundował pierwszy kościół, przyczynił się do rozwoju osadnictwa na tym terenie. Jest to postać władcy skromnego, mającego ogromny, znany każdemu życiowy dorobek. Za jego długiego panowania Polska stała się mocarstwem liczącym się na arenie międzynarodowej. Zawarcie unii w Krewie, zwycięstwo nad Krzyżakami, fundowanie kościołów, rozwój nauk - wiele można wymieniać zasług króla Władysława - podkreśla dyrektor szkoły.

Kontynuacja tradycji

Po zmianach w oświacie Gimnazjum w Trzebieszowie zostało włączone do Szkoły Podstawowej 5 Dywizji Piechoty Wojska Polski. Placówka "przejęła mienie gimnazjum, zatrudniła nauczycieli oraz włączyła w swoją strukturę klasy gimnazjalne". Gimnazjum nosi im. Króla Władysława Jagiełły.

- Oczywistym czynnikiem wpływającym na wybór nowego patrona był też fakt, że Gimnazjum w Trzebieszowie Drugim miało go za swojego patrona. Były już więc kilkunastoletnie tradycje, które społeczność związana ze szkołą chciała dalej podtrzymać - mówi Jarosław Makosz.

A co ze szkolnym sztandarem? Dyrektor wyjaśnia:

- Szkoła Podstawowa w Trzebieszowie nie miała dotychczas żadnego sztandaru, więc poczynię działania, aby po zmianie patrona taki sztandar szkoła otrzymała. Dotychczasowy sztandar gimnazjum z należytymi honorami do czasu pełnego wygaszenia oddziałów będzie używany. Później w odpowiednim miejscu go złożymy. Nie planuję tzw. przeróbki obecnego sztandaru gimnazjum dla szkoły podstawowej - mówi Makosz.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE