Reklama

III miejsce Kacpra Siwiaka z ŁOK na XXIX Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej „Kamień wiary" w Siedlcach

Opublikowano:
Autor:

III miejsce Kacpra Siwiaka z ŁOK na XXIX Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej „Kamień wiary" w Siedlcach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach mimo upływu czasu i przekształceń zmierzających do komercjalizacji kultury, już od dwudziestu dziewięciu lat o tej porze roku, gości miłośników mówionego i wyśpiewanego słowa z całej Polski, pielęgnując w ten sposób najbardziej zagrożony obszar naszej tożsamości ? język!

Tegoroczny turniej „żywego słowa" odbył się w piątek 28 lutego 2020 roku. To poetyckie misterium rozpoczęło się o godzinie 10:00 przesłuchaniami 13 recytatorów i 16 wykonawców śpiewających poezję. „Kamień wiary" to poetycka przenośnia ks. Jana Twardowskiego. Otwierając wydarzenie Halina Tunkiewicz zacytowała fragment tego utworu.
Podczas prezentacji usłyszeliśmy o różnych kontekstach wiary, wypowiedzianych mniej znanymi tekstami współczesnych poetów jak i tekstami z literackiego kanonu. Kacper Siwiak z Łukowskiego Ośrodka Kultury został zakwalifikowany do tegorocznego „Kamienia wiary" na podstawie nagrań fragmentu prozy Ignacego Karpowicza „Sońka" i wiersza Zbigniewa Herberta „Rozmyślania Pana Cogito". Prezentacjom przysłuchiwała się komisja artystyczna: przewodniczący Jan Zdziarski – specjalista kultury mowy, polonista, Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej, ks. prof. Michał Szulik – muzyk, dyrygent chórów i nauczyciel śpiewu, Sylwia Flis – aktorka i reżyserka oraz Justyna Kowynia-Rymanowska – wokalistka, dyrygent chórów i nauczyciel śpiewu. Podczas indywidualnych konsultacji komisja wysoko oceniła warsztat recytatorski, kulturę słowa i wrażliwość Kacpra. Zabrakło jednak pełni przekazu, która by była odnotowana bardziej spektakularnym sukcesem w protokole końcowym. Jak podkreślali jurorzy, a i słuchacze byli podobnego zdania, że poziom tegorocznych prezentacji był wysokich lotów artystycznych.
W kategorii recytacja przyznano I miejsce Aleksandrze Dudyk. Ola w listopadzie 2019 roku wystąpiła w Łukowskim Ośrodku Kultury na Łukowskiej Mocy Teatralnej. 

III miejsce w kategorii recytacja otrzymał Kacper Siwiak, reprezentujący na konkursie Łukowski Ośrodek Kultury. W nagrodę otrzymał dyplom oraz 300 zł. Słuchając nagrań recytowanych utworów odnosimy wrażenie, że Kacper Siwiak nie tylko komunikuje się a przede wszystkim dzieli ze słuchaczami swoimi niepokojami. I miejsce ex aequo w kategorii poezji śpiewanej otrzymały: Olga Jagieło (akomp. Mateusz Mazurek) i Patrycja Niedziółka (akomp. Kacper Jastrzębski). Niezwykły talent Olgi mogli podziwiać mieszkańcy Ziemi Łukowskiej w maju ubiegłego roku roku na Dniach Łukowa 2019.
Przed koncertem laureatów odbył się recital poezji śpiewanej w wykonaniu Pawła Ruszkowskiego. Artysta także zaczynał swój flirt z poezją śpiewaną od konkursów recytatorskich. Pochodzi z Kościerzyny na Kaszubach, studiował jazz w Gdańsku i stąd jego kompozycje wykraczają poza klasyczne wyobrażenie poezji śpiewanej. W tym młodym artyście jest poetycka pasja, żar i umiłowanie swoich korzeni kulturowych. W programie recitalu znalazło się kilka utworów w języku kaszubskim.
Całe wydarzenie zakończyło się w godzinach wieczornych koncertem laureatów. Jednym z wykonawców był Kacper Siwiak recytujący prozę Ignacego Karpowicza. Koncertowi laureatów z uwagą przysłuchiwał się Paweł Ruszkowski. Jan Zdziarski następnie odczytał protokół wcześniej dziękując Kacprowi za wybór prozy, która mówi o ważności własnego osadzenia w mowie i kulturze przodków. Prezentacja łukowskiego recytatora jest kontestacją piętnującą relatywizm językowy i kulturowy. To ogromny sukces organizatorów, że na długie godziny potrafili oderwać uczestników od szarej rzeczywistości... że stwarzają okoliczności do pielęgnowania języka, który nas spaja i pozwala artykułować postawy wobec rzeczywistości. A Kacprowi serdecznie gratulujemy!!!


Foto: Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE