reklama

I Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

I Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości4 marca wyruszy I Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do szczególnych miejsc, które są cichymi świadkami historii uczestnicy wyruszą rowerami lub pieszo.

W ubiegłym roku w Szaniawach – Poniatach został odsłonięty pomnik Mitropa, upamiętniający akcję, w której bez rozlewu krwi rozbrojeni zostali żołnierze wroga. Do tego pomnika, zatrzymując się przy ważnych miejscach, będą dążyli uczestnicy rajdu.  

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Konieczne jest jednak dostarczenie do organizatorów formularza zgłoszeniowego. Można to uczynić drogą mailową (gokiwtrzebieszow@wp.pl). Można także złożyć formularz zgłoszeniowy w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie. Należy to uczynić do 28 lutego.  

Grupa rowerowa spotyka się pod pomnikiem Mitropa w Szaniawach. Stamtąd, po dokonaniu rejestracji, wyruszy w drogę, której długość oszacowano na ok. 30 km. Oto miejsca, przez które przejedzie rajd: Szaniawy-Poniaty – Sokule – Olszewnica- Lipniaki- Kąkolewnica – Las Baran (Kąkolewnica) – Polskowola-Brzozowica – Pomnik – Kopiec Piłsudskiego – Szaniawy Poniaty – Pomnik Mitropa.  

Grupa piesza wyruszy spod Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie. Po przejściu na cmentarz parafialny pod pomnik żołnierzy AK, uczestnicy rajdu pójdą pod pomnik Mitropa. W wydarzeniu mogą wziąć także udział mieszkańcy Łukowa. Wyruszą spod Urzędu Miasta w Łukowie, by przejść do miejsca, gdzie niegdyś znajdował się dawny Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 11 Listopada, gdzie 1 marca ma być odsłonięty obelisk. Dalej piechurzy przejdą do pomnika Mitropa, gdzie o godz. 14.00 spotkają się wszystkie grupy.  

Na miejscu odbędą się główne uroczystości. W planach złożenie kwiatów, część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Szaniawach, a także opowieść o żołnierzach wyklętych autorstwa dr Szczepana Kalinowskiego - Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.  

Organizatorem wydarzenia jest gmina Trzebieszów, którą wsparli: Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju. Wydarzenie objął swoim patronatem wojewoda lubelski oraz wójt gminy Trzebieszów.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE