Reklama

Historyczny budżet w gminie Łuków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Historyczny budżet w gminie Łuków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 100 milionów wydatków, 93 mln dochodów i aż 35 milionów złotych na inwestycje. To najważniejsze liczby przyjętego przez Radę Gminy Łuków budżetu na 2019 rok.

28 grudnia odbyła się sesja Rady Gminy Łuków, na której przyjęty został budżet na 2019 rok. Uchwała może być uznana za historyczną, ponieważ po raz pierwszy wydatki gminy przekroczą w najbliższych 12 miesiącach kwotę 100 milionów złotych i będą wyższe jeszcze o około 3 miliony. Dochody wyniosą 93 mln zł, a powstały tym samym 10-milionowy deficyt ma być pokryty pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Obecne zadłużenie gminy to około 3 mln zł.

Będzie kanalizacja

Największe wrażenie robi jednak wartość inwestycji, które w tym roku oszacowano na około 35 mln złotych, z czego część stanowią środki zewnętrzne. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na budowę kanalizacji w Gręzówce, Ławkach, Gołaszynie, Krynce, Rolach i Wolce Świątkowej, co kosztować ma 7 mln i stanowić ma część większego projektu szacowanego na dwa razy tyle. Gmina ma już dokumentację projektową i będzie występować o pozwolenie na budowę kanalizacji. Inwestycja sfinansowana będzie z własnych pieniędzy, jednak urzędnicy planują szukać dodatkowych zewnętrznych źródeł finansowania.

Solary i żłobek

14,5 miliona złotych (w tym 10,5 miliona dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego) Gmina Łuków przeznaczy natomiast na dokończenie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, a także ogniw fotowoltaicznych. W latach następnych realizowane mają być też kolejne projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Ważną inwestycją będzie także gminny żłobek, który w przyszłości pomieści 60 dzieci. Obiekt ma powstać na działce w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Urzędu Gminy, a jego budowa i dostosowanie ma wynieść 3,18 mln zł. 1,8 miliona z tej kwoty władze gminy z wójtem Mariuszem Osiakiem na czele, planują pozyskać z rządowego programu Maluch+.

Drogi i szkoły

W 2019 roku mają być realizowane inwestycje drogowe m.in. w okolicach Dąbia. Za 2,2 mln zł swój wygląd zmieni gruntowa droga łącząca tą miejscowość z Klimkami, z czego połowa środków ma pochodzić z zewnątrz. Dąbie za kolejne 2 miliony (przy dotacji Budżetu Państwa w wysokości 1,4 mln) ma zyskać też połączenie z Zalesiem.

Radni zdecydowali też, że Gmina Łuków przeznaczy 1,25 mln zł na wspólne inwestycje drogowe z Powiatem Łukowskim. Milion wykorzystany zostanie na przebudowę drogi powiatowej między Sięciaszką Pierwszą i Czerślą, a 250 tysięcy gmina przekaże powiatowi na przebudowę drogi Łuków - Gąsiory od Łazów do granicy powiatów łukowskiego i radzyńskiego. Na realizację tej inwestycji samorządy również zamierzają pozyskać pieniądze z budżetu państwa.

W przypadku oświaty 1,5 mln zł ma wynieść termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Czerśli, z czego 700 tys. stanowi dotacja z RPO. Inne inwestycje - w wysokości 400 tys. zł - mają być też prowadzone w budynkach Zespołów Szkół w Gołaszynie i Świdrach.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE