Reklama

Historyczna lekcja w Warszawie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uczestnicy wycieczki, st. chor. Piotr Ziętka

Historyczna lekcja w Warszawie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdecydowali się na pieszy marsz ścieżkami rezerwatu Jata, w nagrodę zwiedzili budynek Parlamentu. Około 50 osób udało się na zaproszenie senatora Stanisława Gogacza do Warszawy.

Wycieczka była podziękowaniem i jednocześnie nagrodą za trud wędrówki w pieszych rajdach patriotycznych. Wzięli w niej udział uczestnicy Rajdów Śladami kpt. „Ostoi” i Rajdów Powstańczych im. Ks. Stanisława Brzóski oraz osoby, które od lat w różnej formie wspierają te wydarzenia.

Około pięćdziesięcioosobowa grupa miała okazję poznać nie tylko historię Senatu i Sejmu, ale też zwiedziła miejsca znane jedynie z przekazów medialnych: sale posiedzeń obydwu izb i korytarze stanowiące często scenerię wywiadów parlamentarnych.

Uczestnicy wyjazdu spotkali się też z parlamentarzystami Ziemi Łukowskiej - wspomnianym senatorem Stanisławem Gogaczem i posłem Krzysztofem Głuchowskim, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach z pracy w charakterze senatora i posła. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł i radny sejmiku województwa lubelskiego, jednocześnie doradca wojewody lubelskiego Ryszard Szczygieł.

Ważną częścią wyjazdu była także wizyta pod sąsiadującym z ul. Wiejską pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Tam zostały zapalone znicze, a prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Łuków Ryszard Grafik zaprezentował historię sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Dowództwie Garnizonu Warszawa, gdzie pokazane zostały m.in. eksponaty i materiały nawiązujące do historii Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiele emocji wywołała też zmiana warty przy Grobie. Grupa w towarzystwie kustosza udała się także pod Pałac Prezydencki, gdzie usłyszała kilka ciekawych historii o tym miejscu.

Niespodzianką okazało się zaproszenie do zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mieszczącego się w historycznym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej - słynnej PAST-y. Po wysłuchaniu historii miejsca, grupa udała się na jedenaste piętro budynku, gdzie oglądała panoramę Warszawy.

W wyjeździe uczestniczyło ponad 50 osób, z których niemal połowa to dzieci i młodzież. Wśród uczestników byli także proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łukowie ks. kanonik Andrzej Kieliszek oraz jeden z pomysłodawców rajdów, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sławomir Smolak. Wszyscy zaangażowani są w organizację lub uczestniczą w cyklicznych pieszych rajdach patriotycznych (Śladami kpt. „Ostoi” i Powstańczych im. Ks. Stanisława Brzóski), które organizowane są od kilku lat przez Towarzystwo Historyczno-Patriotyczne „Orlik” i Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, we współpracy z gminami Łuków i Wiśniew oraz ŚZŻAK Koło Łuków, Nadleśnictwem Łuków i Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Ich głównym celem jest uczczenie pamięci o bohaterach Ziemi Łukowskiej oraz krzewienie postaw patriotycznych.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE