reklama

Harcerze w hołdzie Polsce Walczącej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Harcerze w hołdzie Polsce Walczącej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWzięli udział w grze terenowej poświęconej Szarym Szeregom, wyruszyli w podróż śladami bohaterów i przygotowali plakaty promujące postaci z dziejów Ziemi Łukowskiej.

Harcerze podsumowują kilkumiesięczne działania w ramach projektu „W hołdzie Polsce Walczącej”, który realizowali wraz z Fundacją im. Jadwigi Chylińskiej w Warszawie. Od marca do września brali udział w akcjach, których celem było upowszechnianie wiedzy na temat II wojny światowej. Partnerem działań było I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.  

Zaczęło się od gry miejskiej „W Szarych Szeregach harcerska brać…” poświęconej historii podziemnego harcerstwa na terenie Ziemi Łukowskiej. Po uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika na ul. Okrzei, harcerze z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego udali się na grę. Wówczas poznawali ważne postaci związane z podziemiem i działalność ZHP w czasie II wojny światowej.  

Wiosną druhny i druhowie wzięli udział w wycieczce, której motywem przewodnim była historia. Odwiedzili więc Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ORP „Błyskawica”, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz kompleks Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.  

Cały projekt zwieńczyła akcja „Łukowscy bohaterowie”. Harcerze przygotowali plakaty przybliżające postaci z dziejów Ziemi Łukowskiej, związane również z II wojną światową. Powstały portret gen. Franciszka Kleeberga i Leona Kiernickiego z biogramami zostały rozpowszechnione w w środowiskach działania drużyn.  

Wielomiesięczna aktywność druhów i druhen dzięki wsparciu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej przyniosła wiele cennych efektów edukacyjnych, przypominając ważne wydarzenia i sylwetki z okresu II wojny światowej. Cykl przedsięwzięć pod hasłem: \"W hołdzie Polsce Walczącej\" koordynowali: hm. Michał Mojski i pwd. Agnieszka Romańczyk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE