Reklama

Harcerze u Sienkiewicza po sarmacku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Sych

Harcerze u Sienkiewicza po sarmacku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 120 zuchów, harcerzy i instruktorów wzięło udział w zlocie pod hasłem \'Sienkiewiczowska Sarmacja\'. Wpisali się tym w obchody Roku Henryka Sienkiewicza.

Od 24 do 27 czerwca na terenie parku przy Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbył się zlot harcerski. Program zlotu odwoływał się do czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej, uwiecznionych na kartach „Trylogii”. W nawiązaniu do losów takich bohaterów literackich, jak: Michał Wołodyjowski, Andrzej Kmicic, Jan Skrzetuski odbywały się kolejne zajęcia.  A zaczęło się od ogniska, przy którym uczestnicy zlotu usłyszeli historię polskiego noblisty.  

Harcerze przenieśli się w czasy bohaterów sienkiewiczowskich powieści. Musieli więc nauczyć się nie tylko sporządzić potrawy staropolskie, ale także samodzielnie wykonali szablę, na której później ćwiczyli sztukę fechtunku. Nie zabrakło nauki tańca narodowego i konkursu wiedzy o dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Harcerze odwiedzili także muzeum w Woli Okrzejskiej, kopiec, cmentarz i kościół w Okrzei. Dyskutowali o postawach patriotycznych. Zlot zwieńczyło uroczyste ogniobranie – widowisko światło – dźwięk.  

Nad przebiegiem przedsięwzięcia czuwała komenda w składzie: phm. Tomasz Sych – komendant, pwd. Magdalena Czerska-Sadło, hm. Michał Mojski – zastępca, pwd. Bartłomiej Szewczyk – oboźny, Patryk Sendel, Agnieszka Romańczyk – kwatermistrzowie.   W zlocie uczestniczyli druhowie i druhny z: Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Konstantynowa, Janowa Podlaskiego, Bork, Starych Kobiałek.

Po raz pierwszy podczas wyjazdu gościli na Ziemi Łukowskiej polscy harcerze z Brześcia i Baranowicz na Białorusi, którzy przybyli na zaproszenie komendy hufca, aby poznawać ojczyste dzieje i kulturę.  

Biwakującą młodzież odwiedził Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, hm. Grzegorz Woźniak, członek Głównej Kwatery ZHP w Warszawie, który odebrał Zobowiązanie Instruktorskie od pięciu nowych instruktorów, hm. Ryszard Smolarz, były komendant łukowskiego hufca.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE