Reklama

Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Harcerskie pamiątki w Muzeum. Są unikaty! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Regionalne w Łukowie wspólnie z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowali wystawę poświęconą stuleciu funkcjonowania tejże organizacji. Jednym z eksponatów udostępnionych do oglądania jest zabytkowy sztandar pamiętający czasy II wojny światowej.

"Niepodległość harcerstwem znaczona. 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego" to tytuł wystawy, którą oficjalnie odsłonięto w piątek 15 marca w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Na wernisażu spotkali się m.in. harcerze - obecni i byli - a także miłośnicy lokalnej historii i władze samorządowe. Wystawa składa się z 27 plansz informacyjnych, licznych pamiątek, zdjęć, kronik, rękopisów, pocztówek i znaczków harcerskich, oryginalnych eksponatów z epoki oraz dokumentów opowiadających o historii ZHP na przestrzeni 100 lat, a także pozwalających zaakcentować ważne dokonania jej członków w trudnych dla Ojczyzny czasach.

- Plansze odwołują się zwłaszcza do Zjazdu Zjednoczeniowego w Lublinie 1-2 listopada 1918 r., kiedy stowarzyszenia z trzech zaborów stworzyły jednolity Związek Harcerstwa Polskiego – mówił o wystawie hm. Michał Mojski, Komendant Hufca ZHP Łuków.

Pomysłodawcami i autorami wystawy są Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Chorągiew Lubelska ZHP w Lublinie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast „łukowską część” przygotowali harcerze Hufca ZHP Łuków wspólnie z pracownikami muzeum.

- Do najcenniejszych obiektów do oglądania należy przedwojenna kronika II Męskiej Drużyny Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego, działającej w Szkole Powszechnej nr 3 w Łukowie, gdzie opisana została ręką Jana Dębskiego akcja rozładowania przez oddział Szarych Szeregów wagonu z amunicją w 1943 r. Warto też zwrócić również uwagę na najstarszy sztandar Hufca ZHP Łuków ukrywany przed Niemcami w czasie okupacji - mówił na wernisażu hm. Michał Mojski.

Wystawa jest częścią jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Oba wydarzenia zostały objęte specjalnym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja br.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE