Reklama

„Góra grosza” dla Sienkiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół Szkół nr 1 w Łukowie

„Góra grosza” dla Sienkiewicza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Setki, jeśli nie tysiące monet podarowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie dyrektorowi Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciejowi Cybulskiemu. Środki te przeznaczone zostaną na kupno nowych pamiątek po nobliście.

Nietypowy prezent przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sieniewicza w Łukowie z okazji 172. rocznicy urodzin i chrztu patrona szkoły. Podarowali oni na ręce dyrektora muzeum jego imienia kilkadziesiąt kilogramów monet, które po przeliczeniu przeznaczone zostaną na zakup nowych pamiątek po nobliście.

Okazją do przekazania nietypowego podarunku była przypadająca 5 maja 172. rocznica urodzin i chrztu pochodzącego z Woli Okrzejskiej pisarza. Na spotkanie ze szkolną społecznością, które odbyło się dwa dni później, przybył dyrektor muzeum noblisty Maciej Cybulski, który zaprezentował uczestnikom spotkania pozyskane ostatnio eksponaty: część rękopisu kart „Potopu” i laskę podarowaną Sienkiewiczowi przez dyrekcję Hotelu du Lac w Vevey, gdzie spędził on dwa ostatnie lata swojego życia. Gość opowiedział też kilka ciekawostek z życia patrona łukowskich „Alej” i podziękował za prezent.

W zbiórkę zaangażowani byli nauczyciele Małgorzata Drozd, Grzegorz Wójtowicz, Marek Mojski, Danuta Markowska-Mościcka, jak również uczniowie Aleksandra Pawlak i Dawid Chmielewski z klasy III technikum handlowego. Zebrane przez młodzież pieniądze zostaną przeznaczone na zakup kolejnych pamiątek po Henryku Sienkiewiczu, które chce zakupić Muzeum z Woli Okrzejskiej. W planach jest m.in. nabycie „Listów z Afryki” pisarza.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE