Reklama

Gminy się wyludniają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fotografia poglądowa

Gminy się wyludniają - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminy sąsiadujące z wielkimi miastami pękają w szwach, inne się wyludniają. Województwo lubelskie należy do tych, gdzie prognozowany jest największy spadek liczby ludności.

Główny Urząd Statystyczny opublikował prognozę mówiącą o liczbie ludności w gminach naszego kraju na lata 2017-2030. Wśród najbardziej wyludniających się terenów znalazły się gminy województwa podlaskiego i lubelskiego. Zgodnie z prognozą spośród 2478 gmin w Polsce spadek ludności do 2030 roku będzie miał miejsce w 1665 gminach.

Szczególna koncentracja tego zjawiska ma miejsce w woj. podlaskim (stanowią one aż 44 proc. gmin w województwie), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz terenach górskich w południowo – wschodniej części kraju – czytamy na łamach Portalu Samorządowego.

Na mapie wyludniających się gmin, gdzie liczba ludności do 2030 roku spadnie o 5% znalazła się gmina Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska, Adamów, Serokomla, a także miasto Stoczek Łukowski i Łuków. Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku ubytek ludności powyżej 10 % grozi gminie Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska i Serokomla.

Zmiana liczby ludności widoczna jest chociażby na przykładzie miasta Łuków. Przez cztery lata miastu ubyło kilkuset mieszkańców. W 2013 roku Łuków liczył 30 455 mieszkańców, w 2014 – 30 232, w 2015 roku – 30 055, a na koniec 2016 roku w Łukowie było 29 802 mieszkańców. Są to dane oficjalne, które nie uwzględniają tych osób, które wciąż są zameldowane na terenie Łukowa, a mieszkają w innych miastach. Liczba ta może być więc inna. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE