Reklama

Reklama

Gminy się wyludniają

Opublikowano: wt, 5 wrz 2017 10:51
Autor: | Zdjęcie: fotografia poglądowa

Gminy się wyludniają - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminy sąsiadujące z wielkimi miastami pękają w szwach, inne się wyludniają. Województwo lubelskie należy do tych, gdzie prognozowany jest największy spadek liczby ludności.

Reklama

Główny Urząd Statystyczny opublikował prognozę mówiącą o liczbie ludności w gminach naszego kraju na lata 2017-2030. Wśród najbardziej wyludniających się terenów znalazły się gminy województwa podlaskiego i lubelskiego. Zgodnie z prognozą spośród 2478 gmin w Polsce spadek ludności do 2030 roku będzie miał miejsce w 1665 gminach.

Szczególna koncentracja tego zjawiska ma miejsce w woj. podlaskim (stanowią one aż 44 proc. gmin w województwie), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz terenach górskich w południowo – wschodniej części kraju – czytamy na łamach Portalu Samorządowego.

Na mapie wyludniających się gmin, gdzie liczba ludności do 2030 roku spadnie o 5% znalazła się gmina Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska, Adamów, Serokomla, a także miasto Stoczek Łukowski i Łuków. Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku ubytek ludności powyżej 10 % grozi gminie Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska i Serokomla.

Zmiana liczby ludności widoczna jest chociażby na przykładzie miasta Łuków. Przez cztery lata miastu ubyło kilkuset mieszkańców. W 2013 roku Łuków liczył 30 455 mieszkańców, w 2014 – 30 232, w 2015 roku – 30 055, a na koniec 2016 roku w Łukowie było 29 802 mieszkańców. Są to dane oficjalne, które nie uwzględniają tych osób, które wciąż są zameldowane na terenie Łukowa, a mieszkają w innych miastach. Liczba ta może być więc inna. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +1 / -0

    Gość

    Wszyscy uciekają z Łukowa gdyż brak perspektyw na przyszłość.Jaką prace oferują Łukowskie firmy? W Zakładach mięsnych przy uboju zwierząt? Czy w spółdzielni Inwalidów? (Musisz mieć grupę inwalidzką,żeby dostać pracę.) Albo w mieszalni pasz? Fetor na kilka kilometrów. Jedyne dobre miejsca pracy w Urzędzie Miasta czy Urzędzie Skarbowym ,czy ZUS-ie ... Rozwiń