Reklama

GMINA STANIN Co zrobi gmina dla bezdomnych zwierząt?

Opublikowano:
Autor:

GMINA STANIN Co zrobi gmina dla bezdomnych zwierząt?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni Gminy Stanin na sesji, która odbyła się 20 marca w sposób zdalny, przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w 2020 r. Na jego realizację gmina przeznaczyła 20 tys. zł.

Zajęcie się takimi zwierzakami ma  poprawić bezpieczeństwo i porządek.

Program odnosi się do wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich. Zadania gminy to zapobieganie bezdomności  zwierząt, zapobieganie wzrostowi ich populacji poprzez sterylizację i kastrację bezdomnych kotów i psów, usypianie ślepych miotów,  poszukiwanie dla zwierząt  nowych właścicieli.

Schronisko w Nowodworze

Gmina zapewni  bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt -  w wypadku gminy Stanin jest to Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Nowodworze koło  Lubartowa.

 Dla kotów

Opieka nad wolno żyjącymi kotami będzie polegać na: ustalaniu miejsc, w których przebywają,    prowadzenie rejestru ich społecznych opiekunów,   w miarę możliwości zapewnienie takim kotom  schronienia,  szczególnie w okresie zimowym,  dokarmianie i zapewnienie im wody pitnej.   

 

Odławianie zwierząt

Zwierzęta domowe i gospodarskie, które uciekły, zgubiły się  lub zostały porzucone przez człowieka, a nie można ustalić ich właściciela, będą odławiane.  Takie zwierzę każdy może zgłosić do Urzędu , jeśli uzna, że zagraża ono zdrowiu lub życiu. Odławianiem zajmą się pracownicy schroniska w Nowodworze. Odłowione zwierzęta gospodarskie zostaną przewiezione do wskazanego gospodarstwa rolnego.

Sterylizacja i kastracja

 Odłowione zwierzęta w okresie 14 dni od umieszczenia ich w schronisku nie mają wykonywanej kastracji ani sterylizacji, bo w tym okresie istnieje możliwość zgłoszenia się. Po tym czasie bezdomne, odłowione zwierzęta mogą być wykastrowane.

 

 Nowi właściciele

Zarówno schronisko, z którym gmina podpisała umowę,  jak i gmina powinny szukać nowych właścicieli dla odłowionych zwierzaków i oddawać je do adopcji.  Gmina powinna to robić poprzez informowanie o możliwości adopcji zwierząt bezdomnych poprzez np. ogłoszenia na swojej stronie internetowej.

 

Usypianie ślepych miotów

W celu ograniczenia ilości bezdomnych zwierząt dokonywane będą uśpienia ślepych miotów psów i kotów. Ślepe mioty psów będą bezpłatnie odbierane przez schronisko na podstawie podpisanego porozumienia. Uśpienia ślepych miotów kotów będzie dokonywać lekarz weterynarii, po stwierdzeniu przez niego, że zwierzęta są ślepe.

W Jeleńcu

 Bezdomne zwierzęta gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka  będą przetrzymywane tymczasowo w gospodarstwie położonym w Jeleńcu nr 74.

Dyżur weterynarza

Całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt zapewni  lekarz weterynarii tj. Gabinet Weterynaryjny Vital. Wet lek. wet. Damian Wojtal, ul. Mieszka 1 nr 49, 21-400 Łuków, tel. 724 809 678 lub przez innego lekarza wskazanego przez gminę.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE