Reklama

GMINA ŁUKÓW Przypomnienie o nowych opłatach śmieciowych

Opublikowano:
Autor:

GMINA ŁUKÓW Przypomnienie o nowych opłatach śmieciowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Łuków powinni pamiętać, że od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe stawki opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zgodnie z uchwałą rady gminy opłata za śmieci posegregowane w gospodarstwach domowych do 4 osób wynosi 14 złotych, a w bardziej licznych - po 10 złotych za każdą kolejną osobę.


Zgodnie z nowymi przepisami ustawowymi właściciele nieruchomości zamieszkałych nie mogą oddawać odpadów niesegregowanych. Opłata za niedopełnienie obowiązku segregacji wynosi czterokrotność podstawowej stawki, czyli 56 złotych za osobę w gospodarstwach, liczących do 4 osób, a bardziej licznych 40 złotych za każdą kolejną osobę.

Przyczyn podwyżki jest kilka. To rosnące opłaty za składowanie odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Adamkach i ilości śmieci odbieranych od właścicieli nieruchomości oraz koszty administracyjne obsługi systemu i funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łukowie.

Opłata za składowanie odpadów w Adamkach w przypadku niektórych frakcji, wzrosła nawet o 150 procent. Jeśli chodzi o ilość śmieci to w 2018 roku było ich niecałe 2,5 tysiąca ton, a w 2019 roku już około 3 tysięcy. Koszty administracyjne rosną ze 150 do 200 tysięcy złotych, ponieważ gmina musiała zatrudnić trzecią osobę, która w zakresie obowiązków ma m.in. kontrolę sposobu segregacji śmieci, szczególnie w przedsiębiorstwach oraz wśród mieszkańców gminy. Chodzi m.in. o wyjaśnienie rozbieżności w liczbie osób zameldowanych i zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych. Różnica ta sięga prawie 3 tysięcy osób.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE