Reklama

Gmina Łuków: Piąty raz powstańczym szlakiem

Opublikowano:
Autor:

Gmina Łuków: Piąty raz powstańczym szlakiem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Pamięć o Bohaterach wciąż żyje". Wyrusz z nami, aby wspólnie odkrywać ślady przeszłości regionu. Poświęć swój czas i siły tym, którzy bez reszty poświęcali się dla naszej Ojczyzny. Wyraźmy Im w ten sposób naszą wdzięczność i pamięć".

To fragment apelu organizatorów Pieszego Rajdu Powstańczego im. księdza Stanisława Brzóski, którzy ogłosili, że po raz piąty wyruszą na trasę w nocy z 17 na 18 stycznia.

Podobnie jak w poprzednich latach piechurzy wyjdą na szlak w dwóch grupach - z Łukowa i z Wiśniewa, by dotrzeć do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata. Tutaj wspólnie oddadzą hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy powstańczego oddziału.

"Grupa Łukowska" wyruszy z cmentarza parafialnego, natomiast "Grupa Wiśniewska" sprzed Pomnika Niepodległościowego.

Wymarsz na obydwie trasy poprzedzą msze święte w intencji ojczyzny, które zostaną odprawione - w Łukowie w kościele św. Rocha na cmentarzu o 18.00 i w Wiśniewie w kościele Najświętszego Serca Jezusowego o 17.00.

Łukowa z cmentarza wyruszą na Bulwar 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a dalej ich trasa wiedzie przez: Poważe, Zalesie i parking leśny do pomnika ks. Brzóski i obozu Armii Krajowej w lesie koło Klimek. Powrót, również pieszo, przez Zimną Wodę pod Pomnik Powstańców Styczniowych przed Kolegiatą Łukowską. W obydwie strony do przejścia będzie około 26 kilometrów.

Przed miłośnikami pieszych wędrówek i historii z Wiśniewa podobna trasa, ale ci uczestnicy rajdu wrócą autokarem. Wyruszą sprzed Pomnika Niepodległościowy przy Urzędzie Gminy Wiśniew, by dalej przejść przez Dęby Mroczkowskie pod pomnik ks. Brzóski i zakończyć rajd przy ognisku w danym obozie AK w lesie koło Klimek.

W nocnej wyprawie mogą wziąć udział nie tylko dorośli, ale osoby niepełnoletnie mogą wyruszyć na trasę wyłącznie za pisemną zgodą opiekuna i pod stałą opieką dorosłej osoby.

Zapisy chętnych on-line dla obydwu grup rozpoczną się 6 i potrwają do 14 stycznia 2020 roku. Zgłoszenia można przesyłać także drogą elektroniczną na adres: [email protected] Ponadto piechurzy z Łukowa będą się mogli zapisać 7 stycznia między 18 a 19 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Łukowie, a zapisy dla grupy z Wiśniewa są planowane między 7 a 14 stycznia w miejscowym ośrodku kultury. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ośrodka, a w przypadku grupy z Łukowa można je uzyskać także telefonicznie pod numerami: 509 199 705 i 513 869 916.


Do udziału w nocnych obchodach rocznicy Powstania Styczniowego zachęcają Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik" oraz gminy Łuków i Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, łukowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Nadleśnictwo Łuków.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE