Wniosek o przyznanie 2 milionów złotych znalazł się na liście projektów, zakwalifikowanych do dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ogłoszonej przez samorząd województwa lubelskiego.
- To maksymalna kwota, o jaką mogliśmy się ubiegać w tym naborze w ramach PROW. Zgodnie z jego zasadami wysokość dotacji nie mogła przekraczać połowy kosztów netto planowanej inwestycji, a te szacujemy na 4 miliony złotych. Wykorzystamy je budowę obiektu, który w przyszłości będzie obsługiwać miejscowości: Gołaszyn, Ławki, Gręzówka, Wólka Świątkowa, Role i Krynka oraz Suleje i Karwacz - mówi wójt Mariusz Osiak.
Dla pierwszych sześciu wymienionych wsi samorząd ma już dokumentację na budowę sieci kanalizacyjnej, która ma być podłączona do oczyszczalni w Gołaszynie. Gmina stara się również o pieniądze na ten cel w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. - Z tego źródła chcemy pozyskać 12 milionów pożyczki na budowę około 40 kilometrów sieci. Szanse na to, że otrzymamy te pieniądze są duże, ale ostatecznych decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma - dodaje Mariusz Osiak.
Budowa zarówno kanalizacji, jak i obiektu w Gołaszynie jest planowana na lata 2021 - 2023.
Oczyszczalnia w Gołaszynie to jeden z kilku takich obiektów, które Gmina Łuków chce wybudować w najbliższych latach, po tym jak Miasto Łuków nie zgodziło się na przyłączenie okolicznych miejscowości do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Kolejna oczyszczalnia jest planowana w okolicach Zalesia, Sięciaszki Pierwszej i Sięciaszki Drugiej. W przyszłości ma ona zastąpić obiekt w Ryżkach, który jest już wyeksploatowany i ma zbyt małe moce przerobowe. - Jest on przygotowany na obsługę 200 metrów sześciennych nieczystości na dobę, a nowy powinien przyjąć trzy razy więcej. W ten sposób chcemy zaspokoić nie tylko potrzeby mieszkańców miejscowości Ryżki, Czerśl i Sięciaszka Druga, dostarczających już teraz nieczystości do istniejącej oczyszczalni, ale również odbiorców, którzy będą podłączeni do nowej sieci kanalizacyjnej, planowanej w Świdrach, Sięciaszce Pierwszej, Dąbiu i Zalesiu - zapowiada wójt Osiak.
Trzecia oczyszczalnia jest potrzebna na wschodzie gminy Łuków. Ma obsługiwać: Turze Rogi, Strzyżew, Zarzecz Łukowski, Kownatki i Aleksandrów, których mieszkańcy korzystają z przydomowych oczyszczalni.