Reklama

Gmina dokłada się do renowacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Gmina dokłada się do renowacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni Gminy Adamów zdecydowali o wsparciu parafii w Woli Gułowskiej. Dzięki temu już w 2019 roku będzie się mogła zakończyć renowacja ołtarza w tamtejszym kościele.

W marcu 2018 roku Rada Gminy przyjęła uchwałę o zasadach udzielania przez gminę Adamów dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Na tej podstawie 21 czerwca radni zdecydowali o dofinansowaniu robót budowlanych przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie kwotą 20 tys. zł.

W listopadzie do Urzędu Gminy wpłynął wniosek o dotację w takiej samej kwocie na dofinansowanie prac konserwatorskich przy wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego ołtarzu głównym w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Woli Gułowskiej.

Ołtarz - perełka

- Renowacja ołtarza trwa około sześć lat - informuje Andrzej Cąkała, przewodniczący Rady Parafialnej i radny gminny. - Prace obejmują głównie odrobaczenie drewna i nałożenie złoceń. Wykonano aż 16 różnych operacji. Efekt jest piękny i profesjonalny. Myślę, że zostanie na pokolenia - dodaje.

Restaurowanie ołtarza wsparli między innymi: konserwator zabytków, Bank Spółdzielczy w Adamowie czy koło myśliwskie "Ryś".

Jak się jednak okazuje, większość pieniędzy zebrano na terenie parafii. Służyły temu: kwesta, cegiełki, które można było zakupić podczas roznoszenia opłatków, sprzedaż wykonanych przez parafian ciast podczas odpustu w święto Matki Bożej Siewnej czy wreszcie coroczny bal charytatywny.

- Mieszkańcy gminy czują, że ołtarz kościoła w Woli Gułowskiej to nasza perełka, o którą musimy dbać - podsumowuje krótko Andrzej Cąkała.

20 tysięcy od gminy

Do tej pory koszty renowacji wyniosły około jeden mln zł, choć na początku szacowano, że w tej kwocie zmieszczą się wszystkie prace. Jak niedawno obliczono, by zakończyć restaurowanie ołtarza głównego, potrzeba jeszcze 72 tys. zł.

Dlatego Rada Parafialna, po uzyskaniu zgody ojca przeora, wnioskowała o wsparcie z budżetu gminy. Jednak o tym, że wysokość dotacji wyniosła akurat 20 tys. zł, zdecydowały władze gminy.

- Uważaliśmy, że narzucanie Urzędowi Gminy kwoty tego wsparcia byłoby nie w porządku. Na szczęście radni bardzo się w ten pomysł zaangażowali, nie trzeba było nikogo z nich namawiać - podkreśla przewodniczący Rady Parafialnej.

Jak dodaje, wiele osób marzy o tym, żeby gmina udzielała takiego wsparcia na przykład co roku:

- Na razie jesteśmy skupieni na najważniejszym celu, czyli remoncie ołtarza głównego. Ale są i inne potrzeby, choćby piękne dwa ołtarze boczne i barokowa ambonka. One także, tak jak ołtarz główny, niszczeją, bo są z drewna i wymagają renowacji. Chcemy szukać wsparcia wszędzie, gdzie to będzie możliwe.

Jak się dowiedzieliśmy, dzięki wsparciu z Urzędu Gminy prace renowacyjne ołtarza głównego zbliżają się do finału.

- Myślę, że zakończą się już w 2019 roku - mówi Andrzej Cąkała.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE