Reklama

Geologiczne odkrycie w Gołaszynie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Łuków / LGD "Razem"

Geologiczne odkrycie w Gołaszynie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dalszy ciąg promowania amonitów w gminie Łuków. Po jarmarku geologicznym przyszedł czas na międzynarodową konferencję naukową. Odwiedzono też odkrywkę w Gołaszynie, gdzie znaleziono nowe, nieznane wcześniej skamieliny.

W poniedziałek i wtorek 3-4 września w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Parisel Palace w Klimkach odbywała się konferencja naukowa poświęcona m.in. amonitom. Wykładów badaczy i przedstawicieli środowisk akademickich wysłuchali geologowie z kraju i z zagranicy, samorządowcy, nauczyciele, uczniowie i przedsiębiorcy.

Prelegenci zauważali, że występujące na terenie gminy Łuków skamieliny są znane na całym świecie i stanowią doskonałą promocję naszego regionu. Potwierdzeniem słów była wizyta na krze jurajskiej w Gołaszynie, gdzie organizatorzy przygotowali specjalną odkrywkę. Naukowcy znaleźli w niej nowe, nieznane dotąd osady.

Znalezisko - zdaniem wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geologicznego dr hab. Włodzimierza Mizerskiego prof. PIG-PIB - jest starsze od znanych dotychczas i wskazuje na to, że na terenie Gołaszyna znajduje się nie tylko kra jurajska, ale triasowo-jurajska. Profesor widzi w tym odkryciu szanse na promocję gminy Łuków i sugeruje zbudowanie tu naukowego parku rozrywki. Podobne zdanie ma też profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Wierzbowski, który jako pierwszy badał odkrywkę w Gołaszynie. Jego zdaniem nowa wiedza zwiększy atrakcyjność miejsca, zaś gmina powinna myśleć o zorganizowaniu centrum edukacyjnego, w którym będzie można zapoznać się z geologią terenu.

Uczestnicy konferencji oprócz prac w ziemi, udali się też do rezerwatu Jata, gdzie poznawali historię i florę miejsca.

***

Projekt „Międzynarodowa konferencja naukowa powiązana z jarmarkiem w oparciu o osobliwości przyrody nieożywionej tj. amonity” był realizowany przez Gminę Łuków. Został częściowo sfinansowany ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie 4.8 Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE