Reklama

Gdzie pójdą do wyborów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Gdzie pójdą do wyborów? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ciąg dalszy przedwyborczego zamieszania w gminie Wojcieszków. Radna, której zdaniem wójt narzuca mieszkańcom własny podział na okręgi wyborcze, zaskarżyła już drugą uchwałę w tej sprawie.

Przypomnijmy: 23 marca wojcieszkowska Rada Gminy podjęła uchwałę dzielącą gminę na okręgi wyborcze oraz ustalającą ich granice, numery i liczbę wybieranych radnych.

"Bez żadnej konsultacji"

Radnej Agnieszce Cieślak nie spodobały się przede wszystkim stworzone w uchwale okręgi nr 14 (Bystrzyca: 1-50, 88-263) i 15 (Bystrzyca: 51-87, 264-335A, Helenów, Otylin). Dlatego 17 maja wystosowała pismo do komisarza wyborczego w Lublinie. Napisała w nim, że granice tych okręgów zmieniono "bez żadnej konsultacji z mieszkańcami, wyborcy tego samego sołectwa są podzieleni, a sąsiedzi przy jednej ulicy mają dwóch różnych radnych". Poprosiła też o przywrócenie dotychczasowego podziału Bystrzycy na okręgi, w którym granicą była droga wojewódzka.

22 maja komisarz wyborczy Krzysztof Niezgoda postanowił nie rozpatrywać skargi w tej sprawie. Radna odwołała się jednak do Państwowej Komisji Wyborczej. 25 czerwca zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak wydał uchwałę, w której potwierdził, że okręg nr 15 wyznaczono niezgodnie z obowiązującym prawem. Zasugerował też inne zmiany w podziale z 23 marca.

Nie chcieli dopracować

9 lipca na sesji Rady Gminy wójt Janusz Wylotek przedstawił radnym nowy podział na okręgi, stworzony w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Radna Cieślak jednak wciąż miała zastrzeżenia. Jak mówiła, ważnych dla całej gminy dokumentów nie powinno się tworzyć w pośpiechu i bez konsultacji ze społeczeństwem.

- Wypadałoby się poważniej zastanowić, bo propozycja, którą nam dziś przedstawiono, nie ma racji bytu. Tekst nowej uchwały dostaliśmy dzisiaj, bez możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do niej. Dziś jest czas na dopracowanie. Jeśli ktoś ma inną propozycję, niech ją przedstawi - apelowała.

Radni nie poparli jej stanowiska. Andrzej Mazurek skrytykował je w ostrych słowach:

- Wszystko by było O.K., gdyby pani się nie zaczęła odwoływać. Okręgów wyborczych nie tworzy się pod jedną osobę. Może pani chcieć inaczej, ale nas jest większość. A to większość ustala, jak ma być.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 10 radnych, przeciw - 1, a 3 wstrzymało się od głosu.

Skarga i warianty

17 lipca Agnieszka Cieślak, po zebraniu podpisów mieszkańców, wystosowała kolejne pismo do komisarza Niezgody. Zaskarżyła w niej 2 uchwały rady Gminy z 9 lipca - w sprawie okręgów wyborczych i obwodowych komisji wyborczych. Jak napisała, zmieniają one granice okręgów wyborczych bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet radnymi, a to podważa istotę Kodeksu Wyborczego. Dodała też, że okręg nr 4 (Zofibór, Kolonia Bystrzycka, Helenów, Otylin) "w obecnym kształcie nie może istnieć, ponieważ mieszkańcy nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz tego, że mieszkają w Gminie Wojcieszków".

Radna zaproponowała więc 2 warianty nowego, popartego przez mieszkańców podziału. W pierwszym z nich Wólka Domaszewska i Zofibór są w tym samym okręgu, bo, co podkreślają autorzy skargi, te miejscowości są ze sobą mocno scalone terytorialnie, a do 2000 r. były jednym sołectwem.

Jak napisała Agnieszka Cieślak: "odłączenie sołectwa Zofibór od Wólki Domaszewskiej znacząco osłabi pozycję mieszkańców i obniży frekwencję wyborczą, ponieważ do komisji wyborczej w Hermanowie mieszkańcy muszą przejechać drogą asfaltową ok. 15 km, bliższa droga jest polna i leśna, a w porze deszczowej nieprzejezdna".

Podobne uzasadnienie dotyczy w pierwszym wariancie Otylina i Helenowa. Według radnej, powinny być w tym samym okręgu, co Bystrzyca Wschodnia, bo do SP w Hermanowie trzeba jechać 12 km, podczas gdy do Wojcieszkowa to tylko 3 km. Z kolei Zofijówka powinna znów tworzyć okręg z Oszczepalinem Pierwszym (mieszkańcom bliżej do SP w Oszczepalinie), a Kolonia Bystrzycka - do okręgu nr 4, czyli do Hermanowa i Ciężkiego.

W wariancie drugim nacisk położono na okręgi nr 2 i 3, które są "mocno scalone, z łatwym dostępem do komisji wyborczej w SP w Wólce Domaszewskiej, co zagwarantuje wysoką frekwencję wyborczą". Natomiast okręg nr 8 w tym wariancie "stanowią trzy sołectwa mocno przylegające do siebie terytorialnie a mieszkańcy działają we wspólnym interesie z łatwym dostępem do obwodowej komisji w Wojcieszkowie".

Do sprawy wrócimy po decyzji komisarza wyborczego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE