Reklama

Firmy w pełni skorzystają ze zwolnienia ze składek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zus

Firmy w pełni skorzystają ze zwolnienia ze składek  - Zdjęcie główne

foto zus

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Twoja firma miała nadpłatę w ZUS i z tego powodu nie skorzystała w pełni ze zwolnienia z opłacania składek? Niedługo to się zmieni.

Dzięki najnowszej zmianie przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski ok. 800 tys. przedsiębiorców.

 

Z nowelizacji skorzystają firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie i mimo to omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za miesiące objęte umorzeniem. Skorzystają też firmy, które miały na koncie nadpłatę rozliczoną automatycznie na poczet składek. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot takich nadpłat. Z różnych względów część tego jednak nie zrobiła.

– Zaobserwowaliśmy ten problem już w marcu i w wyniku poprzednich zmian legislacyjnych za ten miesiąc zwolnienie przysługuje bez względu na fakt opłacenia składek albo posiadania nadpłaty. Analiza stosowania prawa w kolejnych miesiącach wskazała, że konieczne jest wprowadzenie tej zasady również w odniesieniu do kwietnia i maja. Natychmiast zaproponowaliśmy zmianę przepisów. Nasza propozycja została pozytywnie przyjęta. Dzięki zmianom więcej firm będzie mogło w pełni skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Zdajemy sobie sprawę, że na te zmiany czekali przedsiębiorcy – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

W skali kraju umorzenia objęły dotychczas niemal 2 mln firm na prawie 12 mld zł. W województwie lubelskim ZUS zwolnił ze składek ok. 70 tys. przedsiębiorców na prawie 476 mln zł. Dzięki zmianie przepisów kwota umorzeń będzie większa. Nowelizacja pozwoli w pełni objąć ulgą 800 tys. firm w Polsce.

 - Zmiana przepisów wejdzie w życie 20 września. Żeby z niej skorzystać, przedsiębiorcy nic nie muszą robić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu ponownie rozpatrzy dotychczasowe wnioski o zwolnienie ze składek. Nadpłaty na kontach zostaną przywrócone. O umorzeniu lub jego nowej wysokości ZUS powiadomi przedsiębiorcę na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub wyśle taką informację pocztą. Potem płatnik będzie mógł wystąpić do ZUS w wnioskiem o zwrot nadpłaty - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Zakład co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS.

Dzięki temu wiedzą, czy mają nadpłatę albo zadłużenie na koncie.

 

Podstawa prawna:

 

art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE