21 stycznia, po mszy świętej w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Łukowie odbyła się pierwsza część obchodów 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Spotkanie zatytułowane „Styczniowa wigilia” rozpoczęło się od pokazu fragmentów filmu „Rok 1863”, ilustrowanych muzyką w wykonaniu Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. Film w reżyserii Edwarda Puchalskiego jest ekranizacją powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Fabuła została w nim uzupełniona obrazami Artura Grottgera z cyklu „Polonia i Lithuania”. Obraz dopełniały piosenki wykonane przez łukowskich instrumentalistów.
Pierwszy utwór - „Jak to na wojence ładnie” - poety i kompozytora Władysława Tarnowskiego, powstał dokładnie w roku 1863. Nie jest natomiast znany dokładny czas powstania, jak również autorzy, drugiego niezwykle popularnego i dziś utworu „Wojenko, wojenko”. Prawdopodobnie powstał on jeszcze przed I wojną światową i odnosił się w jakiejś formie także do tradycji powstania styczniowego – czytamy w nadesłanej z Łukowskiego Ośrodka Kultury do naszej redakcji relacji.
Tego wieczoru nie mogło zabraknąć także poezji powstańczej. Z kościelnej ambony rozbrzmiał głos Bartka Niewęgłowskiego i Rafała Nurzyńskiego – łukowskich recytatorów przygotowywanych przez Sławomira Żyłkę. Oni zaprezentowali „Czarny krzyżyk” Brunona Bielawskiego i „Marsz Powstańców” Włodzimierza Wolskiego.
Po apelu poległych, burmistrz miasta Dariusz Szustek zapalił znicze, które płonął ku pamięci Powstańców pod pomnikiem na placu Narutowicza.
Na sobotnie uroczystości mieszkańców miasta zaprosili: Burmistrz Miasta Łuków, Proboszcz Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Łukowie oraz Łukowski Ośrodek Kultury.
Filmem, poezją i muzyką wyrazili pamięć o Powstańcach
Opublikowano:
Autor: Łuków24 | Zdjęcie: Łukowski Ośrodek Kultury
Przeczytaj również:
WiadomościW przeddzień właściwej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Łukowie odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Był film, była muzyka i poezja. Nie zabrakło także zniczy zapalonych pod pomnikiem Powstańców.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE