Reklama

Eksperymenty i zagadki w Mysłowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Eksperymenty i zagadki w Mysłowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie była miejscem wielu eksperymentów i zagadek. Do placówki w zeszłym tygodniu zawitał Naukobus - mobilna stacja badawcza Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Przez dwa dni, 11 i 12 czerwca w szkole w Mysłowie stacjonował Naukobus z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jego pracownicy przywieźli 18 interaktywnych eksponatów, które pomagają zrozumieć na przykład, jak jest zbudowane ludzie ciało, jak działa siła odśrodkowa, albo jakie siły działają na samolot unoszący się w powietrzu. Uczniowie oraz wszyscy inni, którzy w poniedziałek i wtorek odwiedzili szkołę im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie, mogli dowiedzieć się także, jak intensywnie pracuje ludzkie serce, jak z nieruchomych obrazków wykonać film oraz czym są i jak działają półkule magdeburskie. Atrakcji było jednak znacznie więcej.

- To co prezentujemy to inny rodzaj nauki, aniżeli tylko książki i zeszyty. Z autopsji wiem, że lepiej zapamiętuje się rzeczy, o których nie tylko uczymy się w szkole, ale też je dotykamy, oglądamy, doświadczamy fizycznie - powiedziała Katarzyna Czarnocka, edukator Centrum Nauki Kopernik.

- Wszystkie urządzenia są bardzo intuicyjne w obsłudze, korzystać z nich mogą osoby w różnym wieku. Za pomocą eksponatów można w ciekawy sposób rozbudować na przykład lekcję fizyki, która dla wielu z nas w przeszłości była raczej ciężkim przedmiotem - dodała pracownica „Kopernika”.

Gdy na sali gimnastycznej szkoły w Mysłowie eksperymentowano m.in. z kulą plazmową, czy goglami zmieniającymi postrzeganie rzeczywistości, dyrektor szkoły Renata Pacek i jej zastępczymi Mariola Kosmowska wyjaśniały jak to się stało, że cenna inicjatywa zawitała do małej miejscowości w powiecie łukowskim.

- W szkole działa Klub Małego Odkrywcy, który chętnie uczestniczy w wyjazdach i wycieczkach. Gdy dowiedzieliśmy się, że jest możliwość przyjechania Naukobusu do Mysłowa, napisaliśmy projekt i czekaliśmy na odpowiedź. Ta przyszła po miesiącu, może trochę później. Udało nam się i Naukobus zawitał do naszej szkoły - powiedziała M. Kosmowska.

- Przed wizytą Naukobusa przeszkoleni zostali też nauczyciele szkoły, aby mogli tłumaczyć dzieciom, jak działają poszczególne eksponaty. Ta wiedza jest cenna będzie również dla nas, abyśmy w przyszłości mogli robić jeszcze ciekawsze lekcje dla dzieci - wtórowała dyrektor szkoły.

W tym roku Naukobusy zawitają do 160 miejscowości na terenie kraju. Okrywanie świata i uczenie się w nietypowy sposób jest możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukobusy przyjeżdżają do szkół, bibliotek, a nawet parafii na dwa dni i stacjonują w nich po 6 godzin dziennie. CNK równolegle prowadzi też akcję „Planetobus”, gdzie do mieszkańców kraju przyjeżdża mobilne planetarium.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE