Reklama

Dziurawy objazd na Objazdowej. Ulica tylko z nazwy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Szumowski

Dziurawy objazd na Objazdowej. Ulica tylko z nazwy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Objazdowa to same doły, a mimo to samochody pędzą tu jak na autostradzie. Ludzie boją się tędy chodzić, bo nie ma lamp i chodnika - alarmuje Czytelniczka. Co na to łukowski Zarząd Dróg Miejskich?

Do naszej redakcji zgłosiła się pani Anna, mieszkanka ul. Zbożowej w Łukowie. Jak mówi, niepokoi ją to, w jakim stanie jest ul. Objazdowa.

Dziura na dziurze

- Przejazd kolejowy na ul. Zbożowej jest bardzo często zamykany, bo albo trwa tu jakiś remont, albo rozładunek wagonów - opowiada łukowianka. - Wtedy ruch samochodów przenosi się na Objazdową. Tyle, że to ulica tylko z nazwy, bo jest, szczerze mówiąc, tylko ścieżką polną. Tymczasem, niczym po autostradzie, jeżdżą po niej nawet tiry i autobusy oraz sznury osobówek. Przez to mamy tu dziurę na dziurze - dodaje.

Zdaniem kobiety, jeśli na Objazdową zabłądzi pieszy, to ryzykuje życiem.

- Albo połamie nogi w którymś z dołów wybitych przez samochody, albo wpadnie pod samochód. To skandal, że nie ma tu chodników. A przecież pieszy ma prawo przejść bezpiecznie. Ja sama boję się tamtędy chodzić do miasta. Proszę kierowców, żeby mnie podwozili.

Wstyd dla rządzących

Okazuje się, że to nie jedyne uwagi łukowianki w tej sprawie. Kobieta zwraca też uwagę, że ul. Objazdowa nie ma oświetlenia. Jak mówi, wieczorami jest tu ciemno niczym w piekle.

- Objazdowa to wstyd dla rządzących Łukowem, choć kiedy przejazd zostaje zamknięty, jest kluczowa dla całego miasta. Pamiętam, że dwa lata temu ówczesny wiceburmistrz Marcin Mateńko obiecał, że w 2018 r. Objazdowa doczeka się remontu. Ale na razie nic nie widać. Tu trzeba natychmiastowej reakcji, bo boję się, że dojdzie do wypadku - kończy pani Anna.

Byłoby niesprawiedliwe

Uwagi Czytelniczki przekazaliśmy Markowi Wiąckiewiczowi, dyrektorowi Zarządu Dróg Miejskich w Łukowie. Jak mówi, ograniczenie ruchu ciężarówek na Objazdowej jest niemożliwe, bo funkcjonują tu firmy handlowe oraz rampa rozładunkowa PKP.

- Jednocześnie pragnę zauważyć, że przy tej ulicy nie ma, z wyjątkiem dawnego budynku PKP zlokalizowanego u zbiegu ul. Warszawskiej i Objazdowej, zabudowań mieszkalnych - dodaje.

Szefa ZDM-u nie przekonuje też argument, że miasto powinno natychmiast zadbać o chodzących Objazdową pieszych.

- Priorytetowa budowa chodnika na ulicy, gdzie ruch pieszy jest znikomy w porównaniu z ruchem pieszym np. na ul. Poważe, wydaje się być mocno niesprawiedliwa społecznie w stosunku do innych mieszkańców naszego miasta - komentuje.

Z kolei jeśli chodzi o budowę oświetlenia tej drogi, odsyła do Wydziału Inwestycji. Pilnować tematu ulicy ma natomiast Arkadiusz Pogonowski, nowy radny miejski.

- Mieszkańcy zgłaszali mi potrzebę remontu Objazdowej, kiedy prowadziłem kampanię wyborczą. Zresztą sam tamtędy jeżdżę, więc wiem, że ta ulica jest w katastrofalnym stanie. Zgodnie z obietnicą, którą złożyłem wyborcom, będę zabiegać o remont Objazdowej. Jeśli chodzi o pieszych, chciałbym, żeby wybudowano tam chodnik, a jeśli rozmiar działki miejskiej na to nie pozwoli - przynajmmniej wydzielono wąski ciąg pieszo-rowerowy, bo przechodnie też korzystają z tego odcinka. Najpierw jednak trzeba będzie się rozeznać w sytuacji - mówi.

Na razie tylko bieżące remonty

Czy zatem Zarząd Dróg Miejskich pochyli się kiedyś nad Objazdową? Marek Wiąckiewicz odpowiada, że tak. Od razu jednak dodaje, że jest jedno "ale".

- Kompleksowy remont nawierzchni tej ulicy możliwy jest po wyasygnowaniu odpowiedniej kwoty w budżecie miasta wraz zapisaniem jej w zadaniach rzeczowych Zarządu. ZDM może być co najwyżej wnioskodawcą, który to wniosek ujęty w budżecie miasta, zaakceptowany przez Radę Miasta wraz z przyznanymi środkami na dany rok budżetowy pozwoli na realizację tego przedsięwzięcia. Wszelkie uzgodnienia co do zakresu remontu i wynikającego z niego kosztów mogą być rozpatrywane na etapie projektu budżetu - tłumaczy.

Dodaje też, że dopóki na gruntowny remont Objazdowej nie znajdą się pieniądze w budżecie, Zarząd nie będzie podejmować działań w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych.

- Należy również zaznaczyć, że na tej ulicy nie odnotowaliśmy żadnych incydentów z udziałem pieszych - podkreśla.

Dyrektor Wiąckiewicz zapowiada jednak, że na Objazdowej będą prowadzone bieżące prace utrzymaniowe w celu zapewnienia dotychczasowego stanu ulicy.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE