Reklama

Reklama

Dziś rocznica urodzin trzeciej żony Henryka Sieniewicza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Dziś rocznica urodzin trzeciej żony Henryka Sieniewicza  - Zdjęcie główne

Fotografia: Maria Babska - Komitet warszawski wystawy pracy kobiety polskiej w Pradze, 25.06.1912 r., źr. polona.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej przypomina.

Reklama

157 lat temu w Burcu urodziła się Maria Babska trzecia żona Henryka Sienkiewicza. Marię i Henryka łączyło bliskie pokrewieństwo, była ona córką jego ciotecznej siostry Zofii z Dmochowskich. Julian Krzyżanowski w swoich publikacjach podkreślał, że Maria mając lat dwadzieścia pięć sama oświadczyła się Sienkiewiczowi, on oświadczyny przyjął, ale w niedługim czasie z deklaracji się wycofał decyzję swą argumentując chorobą… wymyśloną anemią mózgu, przebywał wtedy w sanatorium w Kaltenleutgeben, liczył zapewne, że Maria w to uwierzy.  Stwierdził jednocześnie, że nie chce jej unieszczęśliwiać.

 


Kiedy w 1893 r. Sienkiewicz (o dziwo już w pełni sił)  poślubił Marię z Wołodkowiczów Babska wstąpiła do warszawskiego Zgromadzenia Panien Kanoniczek. W zgromadzeniu przebywały już i ciotka,  i siostra pisarza. Sienkiewicz utrzymywał kontakt z Marią o czym świadczy korespondencja, wpadał do kanoniczek gdy miał ból głowy a lekarstwem na tę dolegliwość miała być gra w karty.


Rewanżował się zapraszając do siebie na „winta wołającego o pomstę do Boga”. W przyjaciółce odnalazł wreszcie towarzyszkę życia, w dniu swych 58. urodzin 5 maja 1904 r. poślubił 41. letnią Marię Aleksandrę Babską. Ślub był skromny, pisze się, że potajemny, trudno powiedzieć czy rzeczywiście tak było, ponieważ w prasie znajduje się notatka z tego wydarzenia, co prawda nie z samej ceremonii. „Marek”, „Wielki puch” (tak żartobliwie Sienkiewicz nazywał Marię prawdopodobnie ze względu na jej fryzurę) okazał się niezastąpionym członkiem rodziny Sienkiewiczów. Maria była doskonałą gospodynią oblęgorskiego majątku, świetnie zajmowała się dziećmi i mężem, angażowała się w pomoc lokalnej społeczności, pomagała Sienkiewiczowi w jego działaniach prowadzonych w Vevey. To z tą żoną Sienkiewicz spędził najwięcej lat, to ona była obecna przy jego śmierci. Zmarła 8 sierpnia 1925 r.


W Krakowie, pochowana została w rodzinnym grobowcu Dmochowskich na cmentarzu w Wojcieszkowie.

 

Treść metryki urodzenia Marii Babskiej -  akt 127, księga metrykalna parafii  Wojcieszków:

 

„Działo się we wsi Wojcieszkowie dnia siedemnastego listopada tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie czwartej po południu stawił się Wielmożny Karol Babski Dziedzic Rudy, ojciec lat czterdzieści mający w Rudzie zamieszkały w obecności Wielmożnego Joachima Hempel Dziedzica Tuchowicza z przyległościami byłego Pułkownika Wojsk Polskich w Tuchowiczu zamieszkałego lat siedemdziesiąt i Wielmożnego Janusza Dmochowskiego Dziedzica Komarówki tamże zamieszkałego lat trzydzieści dwa mających i okazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone w Burcu dnia piątego bieżącego miesiąca i roku o godzinie jedenastej w nocy z jego małżonki Zofii z Dmochowskich lat trzydzieści mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym odbytym w dniu dzisiejszym przeze mnie podpisanego nadane zostały imiona Marya Aleksandra a rodzicami chrzestnemi byli Wielmożni Janusz Dmochowski z Julią Dmochowską. Akt ten stawającemu ojcu i świadkom przeczytany przez nas wszystkich podpisany został. Ks. Leopold Kurowski Proboszcz”

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE