Reklama

Dwa dni z kulturą żydowską

Opublikowano:
Autor:

Dwa dni z kulturą żydowską - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odsłonięcie ohelu cadyka to jedno z wydarzeń jakie będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu w naszym mieście. Na młodzież czekać będą natomiast warsztaty taneczne i kaligrafii hebrajskiej.

Na terenie naszego powiatu znajdują się miejsca, które przypominają o tym, że na przestrzeni wieków w Łukowie i okolicach mieszkali Żydzi. Na przełomie XIX i XX wieku stanowili zdecydowaną większość populacji naszych ziem. 16 i 17 października w Łukowie odbędą się Dni Kultury Żydowskiej.  

Pierwszego dnia w Łukowskim Ośrodku Kultury zaplanowano miedzy innymi warsztaty tańca izraelskiego dla młodzieży, warsztaty kaligrafii hebrajskiej oraz opowieść o dawnym życiu Żydów Łukowskich oraz obecnym życiu ich potomków w Izraelu.  

Natomiast drugiego dnia odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę Likwidacji Getta w Lesie Malcanowskim, a następnie inauguracja ohelu cadyka Torenheim na cmentarzu żydowskim w Łukowie.  

Głównym organizatorem planowanego wydarzenia jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Łukowie, Muzeum Regionalne w Łukowie, Powiatowy Zespół Oświatowy, Miasto Łuków i Łukowski Ośrodek Kultury.  

Oto szczegółowy program wydarzeń:

16 października
12.00 – otwarcie Dni Kultury Żydowskiej polskim tańcem
12.30 – 13.15 – warsztaty tańca izraelskiego dla młodzieży
13.30 – 13.55 – warsztaty kaligrafii hebrajskiej
14.00 – 15.00, a po przerwie obiadowej od 17.00 do 18.30 – spotkanie ze społecznością żydowską.  

17 października
12.00 – 13.00 uroczystości w Lesie Malanowskim - przemówienia okolicznościowe, w których uczestniczyć będzie m.in. Naczelny Rabin Polski, przedstawiciel GWŻ w Warszawie, izraelscy potomkowie Żydów łukowskich.
13.30 – uroczystość odsłonięcia ohelu cadyka Torenheima na cmentarzu żydowskim przy ul. Warszawskiej. Przemawiać będzie rodzina Torenheima oraz Naczelny Rabin Polski. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE