Reklama

Drugie posiedzenie radnych. Będzie dyskusja o alkoholu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Drugie posiedzenie radnych. Będzie dyskusja o alkoholu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na godz. 13 zaplanowano II sesję Rady Miasta Łuków. Tym razem radni będą obsadzać działające przy Radzie komisje, pochylą się też nad tematem sprzedaży alkoholu w mieście.

Czy w Łukowie zwiększy się ilość punktów sprzedających piwo? Do radnych trafił projekt uchwały zmieniającej limity miejsc, gdzie można będzie nabyć i wypić napoje zawierające alkohol. Uchwała musi być podjęta, ponieważ 9 września minął czas na dostosowanie lokalnych przepisów do rządowej ustawy, która weszła w życie w marcu br.

Pierwsza próba dostosowania lokalnej rzeczywistości do ogólnopolskich przepisów pojawiła się już w maju. Ówczesny burmistrz zaproponował, aby napoje o zawartości do 4,5% alkoholu można było kupować w 50 punktach, alkohole od 4,5% do 18% w 30 placówkach, a alkohol powyżej 18% w 30 punktach rozlokowanych na terenie miasta. W przypadku zezwoleń dopuszczających możliwość spożywania alkoholu na miejscu, liczby te miałyby wynosić odpowiednio 50, 30 i 30 miejsc. Dariusz Szustek w majowym projekcie uchwały zaproponował też, aby w Łukowie funkcjonował zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00. Na ówczesnej sesji zaproponował jednak zdjęcie projektu uchwały, uzasadniając to koniecznością doprecyzowania zapisów.

Dziś nowy burmistrz Piotr Płudowski wraca do tematu i proponuje, aby w naszym mieście istniała możliwość kupienia niskoprocentowego alkoholu w 60 punktach (o 10 więcej niż przy pomyśle D. Szustka). 22 punkty (a więc o 8 mniej niż przy pomyśle z maja) miałyby sprzedawać alkohol od 4,5% do 18% oraz alkohol powyżej 18%. Liczby te dotyczą miejsc, w którym piwo, wino czy wódka sprzedawane byłyby do spożycia poza sklepem, bądź lokalem gastronomicznym.

W przypadku alkoholu, który mógłby być spożywany na miejscu (głównie lokale gastronomiczne i puby) liczby te miałyby wynieść odpowiednio: 40, 23 i 23 miejsca, a więc mniej niż przy pomyśle byłego burmistrza. W projekcie nie natomiast zapisów o „prohibicji” i zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

Na dzień dzisiejszy w Łukowie można kupić alkohol do 4,5% w 22 punktach. Spożywać można go natomiast w 23 lokalizacjach. Uchwały z 2005 i 2013 roku nie mówią natomiast o alkoholu wysokoprocentowym. Pomysł zaproponowany przez Piotra Płudowskiego ma poparcie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych która pozytywnie zaopiniowała projekt nowej uchwały. Czy podobne zdanie będą mieli radni?

Proponowany porządek obrad:

 1. Otwarcie
 2. Uchwalenie porządku obrad II sesji Rady Miasta
 3. Przyjęcie protokołu z I sesji Rady Miasta
 4. Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działań podejmowanych w okresie od I sesji Rady Miasta
 5. Informacja o stanie realizacji inwestycji w mieście
 6. Informacja o aktualnej sytuacji na rynku pracy w Łukowie i kształtowaniu się poziomu bezrobocia
 7. Podjęcie uchwał w sprawach:
  1. powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Łuków
  2. powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Łuków
  3. powołania stałych Komisji Rady Miasta Łuków z wyłączeniem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
  4. wskazania Wiceprzewodniczących Rady Miasta Łuków do wydawania polecenia wyjazdu służbowego w stosunku do Przewodniczącego Rady Miasta oraz określenia zasad zwrotu kosztów przejazdu w przypadku gdy podróż służbowa radnego Miasta Łuków odbywa się pojazdem samochodowym niebędącym własnością gminy
  5. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Łuków
  6. ustalenia wysokości i warunków udzielania bonifikat od wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności dla nieruchomości stanowiących własność Miasta Łuków
  7. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Łukowie przy ul. Żelechowskiej
  8. zmiany uchwały budżetowej na rok 2018
 8. Wolne wnioski i informacje
 9. Zamknięcie 


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE