Reklama

Drobiu nie kupisz na targowicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Drobiu nie kupisz na targowicy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drobiu i wszelkiego ptactwa nie kupimy na łukowskiej targowicy do odwołania. Ograniczenia dotyczą także posiadaczy ptaków.

Do naszej Redakcji zostało nadesłane pytanie dotyczące zakazu wypuszczania drobiu na podwórko. Na ogrodzeniu łukowskiej targowicy wisi baner informujący o zakazie handlu drobiem i ptactwem. Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A przyczyną wprowadzenia ograniczeń jest zagrożenie wynikające z występowania tzw. ptasiej grypy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra na terenie całej Polski zakazany został handel ptactwem i drobiem, organizowanie wystaw, pokazów czy konkursów. Zakaz dotyczy także pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki czy też wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Posiadacze drobiu, zgodnie z rozporządzeniem, muszą utrzymywać ptactwo w zamknięciu, by nie miały kontaktu z dzikimi ptakami. Jeżeli do tego przepisu się nie zastosują, grożą mu za to wysokie kary lub mandaty. Gospodarz musi także poinformować Inspekcję Weterynarii o zauważonych niepokojących sygnałach lub padniętym drobiu i ptactwie.

Z informacji jakie uzyskaliśmy w biurze Powiatowego Inspektora Weterynarii w Łukowie na terenie całego kraju tylko województwo lubelskie jest wolne od choroby. Występuje ona jednak zbyt blisko. Zakaz handlu oraz inne ograniczenia wprowadzone przez ministerstwo będzie obowiązywał aż do odwołania.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE