Reklama

Dostaną ponad milion na żłobek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Dostaną ponad milion na żłobek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku w Adamowie ma stanąć żłobek. Władze gminy podkreślają, że zaspokoi on potrzeby także okolicznych samorządów. A były wójt zdradza, że plany są jeszcze bardziej dalekosiężne.

Jak mówi sekretarz gminy Adamów Jolanta Biaduń, potrzeba stworzenia żłobka istnieje tu od lat.

- Wiele mam na naszym terenie staje przed wyborem: praca albo opieka nad małym dzieckiem. Tylko niektóre wożą swoje pociechy do najbliższego żłobka, który jest w Krzywdzie. Dla obecnych i przyszłych mam, które staną przed taką potrzebą, tego typu placówka na miejscu będzie dobrym rozwiązaniem sytuacji - podkreśla pani sekretarz.

Z tego powodu władze gminy postanowiły starać się od dotację w ramach rządowego programu "Maluch+ 2019".

- 21 stycznia otrzymaliśmy informację z Urzędu Wojewódzkiego, że nasza oferta została zaakceptowana do dofinansowania na poziomie województwa - informuje Agnieszka Skwarek-Niewiarowska, kierownik Referatu Gospodarki i Rozwoju Lokalnego.

Kierownik dodaje, że zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, przewidywany koszt inwestycji to 1 792 000 zł. W tej kwocie aż 1 100 000 zł mają wynieść środki resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech "Maluch+ 2019".

Samorządowy Żłobek w Adamowie miałby stanąć przy ul. ks. Grzymały 2. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie mniej więcej 460 metrów kwadratowych. W obiekcie znajdą się dwie sale dydaktyczne i jedna wielofunkcyjna oraz zaplecze socjalno-bytowe. Co ważne, w ramach zadania przewidziane jest również zagospodarowanie terenu, w tym plac zabaw i parking.

Agnieszka Skwarek-Niewiarowska zapowiada, że realizacja zadania potrwa do końca bieżącego roku. Kiedy żłobek zostanie uruchomiony, opiekę w nim znajdzie docelowo 50 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat i jedenastu miesięcy.

- Taką liczbę maluchów żłobek będzie mógł przyjąć zgodnie z koncepcją - wyjaśnia Jolanta Biaduń. - Tyle, że to górna granica. Nie sądzę, aby udało nam się ją osiągnąć od razu. Liczę jednak, że taka grupa na terenie naszej gminy się znajdzie. A może też w gminach ościennych, bo Serokomla i Wojcieszków nie posiadają własnych żłobków - dodaje pani sekretarz.

Wspomniany żłobek to nie jedyny pomysł na rozwój gminy. Pomysły ma m.in. poseł Sławomir Skwarek, który jeszcze całkiem niedawno rządził gminą Adamów.

- Kiedy pełniłem funkcję wójta, miałem wątpliwości, czy naszą gminę stać na prowadzenie żłobka - mówi. - Mój następca, Karol Ponikowski, dostrzegł jednak, że to istotne zagadnienie. Dlatego budowa takiego obiektu stała się jednym z punktów jego programu wyborczego, który konsekwentnie realizuje. Bardzo szybko po objęciu rządów rozpoczął prace związane z wnioskiem do programu "Maluch+ 2019" - dodaje.

Poseł Skwarek zdradza przy tym, że to on jako wójt rozpoczął proces rozmów z właścicielem gruntu przy ul. ks. Grzymały, czyli parafią rzymskokatolicką w Adamowie.

- Początkowo przekonywałem proboszcza i radę parafialną, żeby stanęły tam budynki w ramach rządowego programu "Mieszkanie+". Teraz na tej działce będzie żłobek, a gmina w zamian przekaże parafii grunt, który zostanie przeznaczony na cmentarz - mówi poseł.

-
Ale pierwotny pomysł nie odszedł w zapomnienie, bo podpowiadam wójtowi, że dobrze by było, gdyby obok żłobka wybudowano bloki dla dwóch kategorii: osób starszych i młodych małżeństw. W ten sposób powstałby kwartał urbanistyczny nastawiony na działalność prospołeczną. Mam nadzieję, że jako poseł będę mógł pomóc w realizacji tego pomysłu - dodaje.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE