Reklama

Długi weekend. Uważajmy na siebie i swój dobytek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet (zdjęcie poglądowe)

Długi weekend. Uważajmy na siebie i swój dobytek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozpoczął się długi weekend, w trakcie którego nawet na 9 dni można zapomnieć o pracy bądź codziennych troskach. Jednak w trakcie wiosennego wypoczynku warto zachować zimną krew i pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Przed nami czas na wiosenny wypoczynek, w trakcie którego setki łukowian będą podróżować do znajomych, rodziny bądź w inne miejsca wypoczynku. Wielu z nas majówkę spędzi na grillu, część wyruszy w wielokilometrową podróż. Jeszcze inni spędzą najbliższe dni w miejscu zamieszkania, przeznaczając wolny czas chociażby na wiosenne remonty.

Z drugiej strony przełom kwietnia oraz maja to okres, w którym szczególnie dużo pracy mają służby ratunkowe. Niestety jak wskazują policyjne statystyki, w czasie majówki wzrasta liczba wypadków i kolizji drogowych, w których śmierć bądź uszczerbek na zdrowiu ponoszą mieszkańcy województwa. W ubiegłym roku między 28 kwietnia a 3 maja na drogach Lubelszczyzny doszło do 17 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a obrażenia 20 osób. Do tego odnotowano 307 kolizji drogowych. Część z tych zdarzeń powodowana była prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu, bądź zbyt szybką jazdą.

By podróżowanie po drogach województwa było bezpieczne, bezpieczeństwa na nich strzec będą policjanci z drogówki. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są  zgodnie z przepisami. Wprowadzony został też ruchu pojazdów ciężarowych. 1 i 3 maja pojazdy te będą nie będą mogły jeździć po drogach w godzinach 8-22, a 30 kwietnia i 2 maja między godzinami 18-22.

Policjanci apelują, by przed wyruszeniem w podróż sprawdzić stan techniczny pojazdu: działanie świateł, sprawność układów, poziom płynów i zaopatrzenie w niezbędne przedmioty. Bezwzględnie korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i fotelików na najmłodszych, planujmy podróż wypoczęci i stosujmy zasadę „ograniczonego zaufania”. Zakazane jest oczywiście podróżowanie po spożyciu alkoholu.

Mundurowi swoje rady kierują także do osób, które podróżować będą komunikacją publiczną, bądź po prostu opuszczą mieszkanie na kilka dni. Podróżując pociągiem czy autobusem starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, unikajmy też miejsc gdzie przebywać mogą „podejrzane” osoby. Nie nośmy też przy sobie dużej liczby gotówki, a jeśli już - chowajmy ją w różnych miejscach lub kieszeniach. Zabezpieczmy też mieszkanie przed włamywaczami, poinformujmy sąsiadów o wyjeździe. Dzięki wzajemnej życzliwości (na przykład wyciąganiu ulotek ze skrzynki) potencjalny złodziej nie będzie miał pretekstu, by próbować kraść nasz dobytek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE