Reklama

Deszczowe dożynki w Ryżkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Deszczowe dożynki w Ryżkach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niesprzyjająca pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorom dożynek w Ryżkach w gminie Łuków. Za nami coroczne święto plonów, na którym dziękowano rolnikom za ich pracę.

Tegoroczne święto plonów rozpoczęła msza święta, którą prowadził ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Swoje wieńce zaprezentowali przedstawiciele sołectw w gminie Łuków, a same miejscowości miały wyznaczone stoiska, na których skosztować bądź kupić można było ręcznie wyrabiane wędliny, ciasta i inne przysmaki.

W tym roku na części dożynkowych wieńców, oprócz motywów religijnych, można było znaleźć akcenty związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Sołectwo Łazy zamieściło na swoim wieńcu godło z czasów II RP, a reprezentanci Dminina wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. Orzeł był też motywem przewodnim dożynkowego wieńca mieszkańców Malcanowa, a sołectwo Kownatki postawiło na napis „Pod tym krzyżem, pod tym znakiem Polska Polską, Polak Polakiem”. Prócz tego na wieńcach zobaczyć można było m.in. wizerunki papieży Jana Pawła II i Franciszka. Nie zabrakło też motywów maryjnych.

Po przemówieniach i symbolicznym podziękowaniu rolnikom za ich pracę przyszedł czas na występy i konkursy. Na scenie zaprezentowały się m.in. gminne zespoły ludowe, a wydarzenie zakończyła zabawa z zespołem Craters. W międzyczasie władze gminy wyróżniły zasłużonych rolników.

Organizatorami gminnych dożynek byli: Rada Sołecka w Ryżkach, Stowarzyszenie „Ryżkowiacy”, Urząd Gminy Łuków, Ochotnicza Straż Pożarna w Ryżkach i Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE