Reklama

Delegacje złożyły kwiaty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Delegacje złożyły kwiaty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polowa msza święta i złożenie kwiatów przez delegacje to tradycyjne elementy obchodów Święta Wojska Polskiego w Łukowie. Tak też było dzisiaj na cmentarzu wojskowym przy ul. Strzelniczej.

Tradycją w Łukowie są organizowane 15 sierpnia na terenie cmentarza przy ul. Strzelniczej uroczystości Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie tłumnie gromadzi mieszkańców miasta i okolic, którzy spotykają się, by upamiętnić wojnę polsko-bolszewicką z 1920 roku i oddać część poległym żołnierzom.

Tegoroczne święto - podobnie jak w latach ubiegłych - rozpoczęło się od polowej mszy świętej odprawionej w miejscu, gdzie niegdyś stal drewniany kościół. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, a po mszy głos zabierali jeszcze senator Stanisław Gogacz, radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kopeć i burmistrz Łukowa Dariusz Szustek. Odczytane zostały też okolicznościowe listy od posłów Krzysztofa Głuchowskiego i Jakuba Kuleszy, a także pismo od wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

Nieodłącznym elementem łukowskich obchodów Święta Wojska Polskiego było też złożenie kwiatów, wiązanek i zniczy pod pomnikiem żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Te składali przedstawiciele Parlamentu, samorządowcy reprezentujący Powiat Łukowski, Miasto i Gminę Łuków, a także przedstawiciele szkół, organizacji, służb i stowarzyszeń. 

W trakcie wydarzenia zorganizowanego na ul. Strzelniczej uczestnicy mogli skosztować wojskowej grochówki. Obecni byli też przedstawiciele Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, którzy ubrani w stroje z epoki chętnie pozowali ze swoimi wierzchowcami do zdjęć. Dalsze obchody Święta Wojska Polskiego odbywać się będą w  popołudnie i wieczór w parku miejskim w Łukowie.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE