Reklama

Debatowali o przyszłości dworca kolejowego w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Debatowali o przyszłości dworca kolejowego w Łukowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 30 osób uczestniczyło w tzw. warsztatach kreatywnych organizowanych przez PKP S.A., które odbyły się wczoraj w Łukowie. Tematyka podejmowana na spotkaniu to modernizacja dworca kolejowego w naszym mieście.

Przedstawiciele władz samorządowych, służb i przedsiębiorców, a także pracownicy mediów, historycy oraz osoby prywatne wzięły udział we wczorajszym spotkaniu poświęconemu przyszłości dworca kolejowego w Łukowie. Całość zorganizowali przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., którzy spotkali się z mieszkańcami w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Uczestnicy warsztatów na wstępie zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia – modernizacji budynku dworca. Wzięli też udział w badaniu preferencji i wstępnej dyskusji z przedstawicielami kolejowej spółki. Dyskutanci stwierdzili zgodnie, iż ostatnie prace modernizacyjne na kolei nie do końca przyniosły oczekiwany efekt dla mieszkańców. Skrytykowane zostało „zabranie” peronu przyległego do budynku dworca oraz konieczność pokonania dużego dystansu na pozostałe perony. Stwierdzono, że dworzec po modernizacji mógłby mieć nowe wejście dla podróżnych, obok którego znajdowałyby się kasy biletowe, czy poczekalnia. Po co jednak te zmiany?

Jak powiedział w rozmowie z Łuków24 Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji PKP SA, obecny obiekt jest zbyt duży w stosunku do potrzeb spółki. Kolej chce więc zmodernizować dworzec, przywracając mu poprzedni, bardziej zabytkowy charakter, wydzielając przy tym przestrzeń na działalność komercyjną. Tzw. „warsztaty kreatywne” to pierwszy etap konsultacji społecznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które są niezbędne jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych, mających odmienić oblicze historycznego dworca kolejowego w naszym mieście. Budynek ma bowiem przejść modernizację przy udziale środków unijnych.

Podczas warsztatów, ich uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których dyskutowali o najważniejszych funkcjonalnościach i przestrzennym zagospodarowaniu dworca. Pojawiły się pomysły zagospodarowania terenu przed budynkiem, utworzenia na nim zatoki autobusowej czy też nowych postojów dla taksówek i rowerów. Sam budynek miałby też zmienić znacząco swoje oblicze. Niezbędny zdaniem wszystkich miałby być powrót kas biletowych. Inne pomysły, które padły w trakcie spotkania to np. likwidacja barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, iluminacja budynku, ulokowanie w nim fryzjera, poczty, bankomatu, powstanie punktów gastronomicznych, galerii czy restauracji. Zaakcentowano też trwające prace Miasta Łuków, które chce doprowadzić sieć ciepłowniczą do budynku dworca, co znacząco obniży jego koszta eksploatacyjne.

Czy dworzec na stacji Łuków zmieni się wkrótce nie do poznania? Wstępne decyzje już zapadły. Teraz wiele zależy od m.in. konserwatora zabytków i samej kolejowej spółki. Nie wykluczone, że za kilka lat budynek dworca będzie wizytówką naszego miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE