Reklama

Czytelniczka ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z prośbą o dopłatę za przesyłkę

Opublikowano: wt, 10 gru 2019 14:09
Autor:

Czytelniczka ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z prośbą o dopłatę za przesyłkę  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Chciałabym poprosić o publikację smsa, którego otrzymałam niby od firmy DPD, gdzie proszą i dopłatę do mojej przesyłki w kwocie 1 zł. Jest też link do płatności. To może być sposób na kradzież pieniędzy z naszego konta ? napisała do nas mieszkanka Łukowa.

Treść sms- a, którego pani Ania otrzymała 8 grudnia:

      „Informujemy, że twoja przesyłka nr 00288166821 wymaga dopłaty 1.00 PLN z powodu zmiany cennika w dniu 6.12.19. Zachęcamy do opłaty (…. – od red. tu podano link sugerujący ze chodzi o firmę DPD)    

       Czytelniczka dodaje, że nie otwierała tego sms-a i nie wchodziła w link. Uznała, że to sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy z cudzego konta.  

 - My otwieramy,  logujemy się i potem czyszczą nam konto bankowe. Mnie zapaliła się czerwona lampka, ale w tym przedświątecznym zabieganiu,  ferworze zakupów i prezentów, ktoś może stracić. Proszę o publikację tego smsa jako ostrzeżenia dla ludzi,  aby byli czujni – pisze pani Ania.  

 Jak się okazuje w internecie pełno jest doniesień o tego typu próbach oszustwa. Przed fałszywymi wiadomości, zarówno w sms-ach i e-mailach ostrzegają banki i popularne firmy kurierskie, pod które oszuści się podszywają.    

Na przykład  klienci jednego z banków  zgłaszali, że niedługo po dokonaniu płatności w sklepie internetowym dostawali SMS informujący, że wysyłka towaru będzie droższa i należy do niej dopłacić, np. 1 złoty, a brak dopłaty będzie oznaczać anulowanie zamówienia.

Przykład wiadomości: „Wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Prosimy dopłacić 1 PLN, brak dopłaty oznacza anulowane zamówienie http:…” Zawarty w wiadomości link przekierowywał do fałszywej strony pośrednika płatności na której wyłudzane były dane umożliwiające logowanie i autoryzacje transakcji.  

 Wiele z ofiar po dostaniu takiego SMS-a  odniesie wrażenie, że chodzi o problem z ich ostatnim, jeszcze niedostarczonym zamówieniem. A złotówka to niewiele… To potrafi uśpić czujność.

 Jeśli ktoś kliknął na link w SMS-ie i dopłacił złotówkę, wpisując hasło do swojego banku, to jak powinien jak najszybciej  skontaktować się z bankiem.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE