Reklama

Czy książka o Tuchowiczu ujrzy światło dzienne?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Czy książka o Tuchowiczu ujrzy światło dzienne? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 200 stron ma liczyć publikacja poświęcona historii Tuchowicza w gminie Stanin. Książka choć złożona, czeka na druk. Pomóc w tym mogą prywatni sponsorzy i przedsiębiorstwa.

Autorami dzieła są regionalistka Magdalena Bilska i geograf Michał Świder. W książce opisującej dzieje jednej z najstarszych na Ziemi Łukowskiej parafii, przedstawiają również historię miejscowości, od czasów prehistorycznych aż do początku XX wieku. Tuchowicz, który do XIX wieku miał status miasta, prezentowany jest na tle m.in. powstania listopadowego, powstania styczniowego czy I wojny światowej. Przedstawieni zostają też właściciele miasteczka (a później wsi) na przestrzeni wieków - Kanimirowie, Załuscy, Krasińscy, Markowscy i Hemplowie.

Idea powstania książki zrodziła się w lipcu ubiegłego roku. Kilka miesięcy później autorzy wspomagani przez proboszcza parafii Tuchowicz, ks. Dariusza Mioduszewskiego, mieli już spisane kilkadziesiąt stron. W swojej pracy wykorzystali unikatowe, nie publikowane nigdzie wcześniej materiały. Teraz dzieło czeka na druk, który kosztuje i który przekracza możliwości finansowe pasjonatów historii. Ci zrzekli się wynagrodzenia za pracę nad książką i proszą o wsparcie osoby prywatne i przedsiębiorców. Ewentualny zysk uzyskany ze sprzedaży monografii zostanie przeznaczony na odrestaurowanie jednego z nagrobków na tuchowickim cmentarzu.

Z pomocą historykom przychodzi Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, które oprócz krzewienia pamięci o nobliście, wspiera akcje popularyzujące lokalną historię. W roku 2017 staraniem muzeum ukazała się publikacja "Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej", teraz za pośrednictwem placówki kierowanej przez Macieja Cybulskiego, można przyczynić się do wydania książki dotyczącej bogatej historii parafii Tuchowicz.

Osoby i podmioty chcące przyczynić się do wydania książki o Tuchowiczu, mogą wpłacić darowiznę w dowolnej wysokości na konto muzeum w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie o numerze: 77 9203 0002 0000 4691 2000 0040.

Książka - która być możne ujrzy światło dzienne - dotyczyć będzie parafii, rozwoju osadnictwa na tym terenie czy wpływu środowiska przyrodniczego na kształtowanie się jej zasięgu. Magdalena Bilska i Michał Świder przywołują w nieopublikowanej jeszcze monografii nieznane szerzej fakty dotyczące poprzedniego, drewnianego kościoła, jego pożaru, a później przebiegającej w niezwykle burzliwej atmosferze budowy obecnej świątyni. Prezentują również sylwetki duchownych posługujących w parafii na przestrzeni ponad pięciuset lat. W końcu monografia prezentuje historię cmentarza parafialnego, na którym spoczywają postacie zasłużone nie tylko dla Ziemi Łukowskiej, ale i kraju.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE