Człowieczeństwo nie ma koloru skóry

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Człowieczeństwo nie ma koloru skóry - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Two Colours One People to kolejna edycja konkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 3 w Łukowie. Jego celem jest walka z rasizmem i ksenofobią. Uczestnicy konkursu wiedzą, że człowieczeństwo nie ma koloru skóry.

10 marca w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o tematyce antyrasistowskiej „Two Colours One People”.

Uczestnicy konkursu musieli przygotować plakat promujący tolerancję, otwartość na inne kultury i szacunek do ludzi. Jury miało trudne zadanie ocenienia około 30 prac, które nadesłali nam uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in z: Kałuszyna, Kraśnika, Warszawy, Radomska, Siedlec, Nałęczowa i oczywiście Łukowa - powiedziała nam współorganizatorka wydarzenia Anna Świder - nauczycielka z Gimnazjum nr 3 w Łukowie.

Na wczorajsze wydarzenie przybyli goście specjalni. Były wśród nich m.in. przedstawicielki Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej: Anna Górska i Agnieszka Kozakoszczak. Jak nam powiedziały:

Taki konkurs jest szalenie potrzebny, ponieważ pobudza do refleksji na temat relacji międzyludzkich. Badania pokazują, że atmosfera rasistowska w ostatnich czasach bardzo się nasiliła. Taki konkurs daje młodzieży możliwość wypowiedzenia się na tak ważny temat. Jest też sygnałem od osób dorosłych, że zagadnienie jest rzeczywiście ważne.  

O swoich doświadczeniach z zachowaniami rasistowskimi opowiedział nam, przybyły na tę okazję z Turcji, Emir. Za granicami swojego kraju spędził ponad 10 lat. Jest muzułmaninem. Podróżuje po świecie, ponieważ chce przekonywać młodzież, że ocenianie innych na podstawie ich koloru skóry, wyznawanej religii czy kraju pochodzenia nie jest właściwym zachowaniem.

Spotkałem się z różnego rodzaju problemami z powodu koloru mojej skóry czy religii. Raz  podeszło do mnie dwóch mężczyzn, którzy ot tak powiedzieli „zabijemy cię”. Jeżeli ktoś mnie pozna, ma prawo mnie ocenić, ale nie wtedy, gdy nawet nie zamienił ze mną ani słowa. Najpierw poznaj, potem oceniaj. Kiedy podróżujemy po świecie, staramy się powiedzieć ludziom: nie oceniaj innych na podstawie ich koloru skóry, wyznawanej religii czy kraju pochodzenia. Jesteśmy tymi samymi ludźmi, którzy mają takie same prawa. Kiedy się rodzimy, nie rodzimy się rasistami. To dorośli pokazują nam takie postawy. Kiedy ci młodzi ludzie usłyszą, że wszyscy jesteśmy tacy sami, będą dorastać z takim przeświadczeniem i tego samego nauczą swoje dzieci. To jakim człowiekiem się rodzimy: białym czy czarnym, nie zależy od nas.

Podczas czwartkowego podsumowania konkursu jego zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: tablety, powerbanki i inne elektroniczne gadżety, a także akcesoria plastyczne. 

W kategorii szkół gimnazjalnych wyróżnione zostały: Stefania Wiatr z Middle International School of Warsaw, Julia Marek z Gimnazjum nr 3 w Łukowie.

III miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła Katarzyna Abramowska z Gimnazjum w Kałuszynie. II miejsce – Maja Kowalska z Gimnazjum w Kałuszynie. I miejsce -  Klaudia Pichit z Gimnazjum nr 3 w Radomsku.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury wyróżniło następujące osoby: Klaudię Mądra z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, Aleksandrę Sierhej z Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie.

III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła Klaudia Skiba z ZS nr 2 w Łukowie. II miejsce przypadło Emilii Powalskiej z I LO w Siedlcach. Zdobywcą I miejsca został zeszłoroczny zwycięzca - Łukasz Gałach - niegdyś uczeń Gimnazjum nr 3 w Łukowie, dziś uczeń Liceum Plastycznego w Nałęczowie.  

Zapytany o pracę, którą przygotował na potrzeby konkursu, powiedział, że:

Namalowałem człowieka, który ma zamknięte oczy. Wtedy nie widzimy koloru skóry. To, co jest najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W mojej szkole spotykam się z przedstawicielami różnych narodowości, wyznań, przez co poznaję odmienne kultury i uczę się tolerancji.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Organizatorami konkursu były: Anna Świder i Anna Karolkiewicz.  


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE