Reklama

Czerwona strefa ASF!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Główny Inspektorat Weterynarii

Czerwona strefa ASF! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie informuje o ustanowieniu czerwonej strefy zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Decyzję w tej sprawie wydała na początku lutego Komisja Europejska.

Na stronie internetowej Powiatowego Lekarza Weterynarii pojawiło się datowane na 7 lutego rozporządzenie ustanawiające czerwoną strefę ASF na części gminy Trzebieszów oraz w gminie i mieście Łuków. Jest to pierwszy taki przypadek w naszym powiecie.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach w naszym regionie stwierdzono ponad 30 przypadków wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłych dzików. Chore zwierzęta znaleziono m.in. w okolicy Kownatek i na terenie rezerwatu Jata. Stąd reakcja Komisji Europejskiej ustanawiającej strefę z ograniczeniami, potocznie zwaną „czerwoną”.

Zobacz: Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łukowie
Zobacz: Decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej

W przypadku gminy Trzebieszów, w czerwonej strefie znajdować się będą miejscowości położone na południe od drogi wojewódzkiej nr 806. Pozostałe gminy w całości objęte zostały strefą z ograniczeniami. Mapę zagrożenia można znaleźć m.in. w Internecie pod adresem: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/. Co jednak czerwona strefa oznacza dla rolników?


Powiatowy Lekarz Weterynarii Leszek Mioduski informuje, że w takiej sytuacji sprzedaż trzody nadal jest możliwa, lecz musi ją poprzedzić badanie krwi świń. Gdy próbka będzie miała wynik negatywny - to znaczy, gdy w krwi nie zostanie wykryty wirus ASF - dopiero wówczas rolnik będzie mógł sprzedać trzodę.

Mioduski apeluje też zachowanie zasad bioasekuracji. Wszelkie informacje an temat zagrożenia udostępniane są przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łukowie.

Zobacz też: 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE