reklama

Czad i ogień. Obudź czujność

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PSP w Łukowiue

Czad i ogień. Obudź czujność - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa kampania społeczna "Czad i Ogień. Obudź czujność". 26 października strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie rozpoczęli akcję informacyjną na temat zagrożeń ze strony tlenku węgla.

Jako pierwsi z zagrożeniem zapoznali się uczniowie Zespołu Placówek w Łukowie. 26 października w placówce zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie, którzy omówili czym jest tlenek węgla, jak się wytwarza i jak się przed nim chronić. O groźnym, wysoce toksycznym i silnie trującym gazie opowiadał kpt. Mariusz Małecki, a w trakcie spotkania przekazano szkole 5 czujników tlenku węgla. W spotkaniu wzięli udział Starosta Łukowski Janusz Kozioł, Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Grzegorz Świerczewski i st.bryg. Tomasz Majewski komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie planują kolejne spotkania prewencyjne w ramach ogólnopolskiej akcji. W trakcie rozmów z młodzieżą szkolną będą przekazywać czujniki tlenku węgla do samodzielnego zamontowania w domach, internatach, domach pomocy społecznej, domach dziecka w Łukowie i powiecie łukowskim. Czujniki zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.

Państwowa Straż Pożarna przypomina jednocześnie, że czad jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka. Jest on bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny. Wystawienie organizmu choćby na niewielkie jego ilości może skutkować długotrwałymi chorobami. Objawy zatrucia są często mylone ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał a nawet śmierć.

Najważniejsza jest profilaktyka. Jak się uchronić przed niebezpieczeństwem?

  • Dbaj o stan techniczny urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla.
  • Dokonuj regularnie przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.
  • Zapewnij stały dostęp świeżego powietrza i swobodny odpływ spalin. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • Zainstaluj czujniki tlenku węgla, ponieważ tylko one odpowiednio wcześniej informują o pojawiającym się zagrożeniu w postaci niebezpiecznego dla zdrowia stężenia czadu  w powietrzu.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE