Reklama

COVID uderza w budżety szpitali. W św. Tadeusza również

Opublikowano:
Autor:

COVID uderza w budżety szpitali. W św. Tadeusza również  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital w Łukowie na mocy specustawy na walkę z koronawirusem dostał od NFZ prawie 600 tys. zł.

- Zagwarantowaliśmy szpitalom możliwość wypłaty rat kontraktowych niezależnie od poziomu realizacji świadczeń, wzrost wyceny punktu rozliczeniowego, mechanizm wyrównywania ryczałtu, jak również  dodatkowe środki za konkretne świadczenia związane z epidemią - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy lubelskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
 Szpitale, które bezpośrednio leczą zakażonych - tj. szpital jednoimienny w Puławach oraz szpitale z oddziałami zakaźnymi (w tym w Łukowie), zgodnie ze specustawą COVID-19 mają zapewnione finansowanie z budżetu państwa. - Z tej dotacji – według stanu na 21 maja NFZ przekazał do tych podmiotów w woj. lubelskim blisko 20,2 mln zł. Puławy otrzymały 11,2 mln zł, Łuków - 572,5 tys. zł - informuje Bartoszek.


Co z placówkami, które nie biorą bezpośredniego udziału w walce z koronawirusem, a których działalność została ograniczona? - Te szpitale otrzymują kwoty porównywalne z tymi, które otrzymałyby, wykonując kontrakt na dotychczasowych warunkach. To jest wypłata tzw. 1/12 kontraktu miesięcznego - wyjaśnia przedstawicielka NFZ. 

Szpitale ponoszą jednak straty. Te występują choćby z tytułu najmu, braku planowanych zabiegów. Są też straty z braku sprzedaży komercyjnej takich jak: badania laboratoryjne, TK, RTG. 

Dyrektorzy szpitali, z którymi rozmawialiśmy boją się o przyszłość. Chodzi o wysokość kontraktów z NFZ na przyszły rok. 

Więcej we Wspólnocie Łukowskiej. Ta w sprzedaży od wtorku 2 czerwca


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE