Co w lesie piszczy, czyli o planach Nadleśnictwa Łuków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Co w lesie piszczy, czyli o planach Nadleśnictwa Łuków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadleśnictwo Łuków prowadzi aktywną działalność edukacyjną. W planach kolejne warsztaty, konkursy i rozbudowa wiaty. Remontu doczeka się także trasa edukacyjna.

O planach Nadleśnictwa Łuków rozmawialiśmy z Nadleśniczym Grzegorzem Ussem oraz Karoliną Barc. Jeszcze w tym roku wyremontowana zostanie trasa edukacyjna, która służy odwiedzającym łukowskie lasy już od kilkunastu lat. Pojawią się więc nowe tablice informacyjne i kładka nad bagnem. Nad zbiornikiem wodnym powstanie pomost z poręczami, by także dzieci mogły z niego skorzystać.  

Często odwiedzane przez dzieci, młodzież a także dorosłych, miejsce wzbogaci się o budynek do całorocznej edukacji leśnej. W tym roku powstanie projekt ośrodka edukacyjnego, który stanie na terenie wiaty w Żdżarach. Na realizację trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.  

Nadleśnictwo chce także pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na organizację warsztatów entomologicznych. Na spotkania dotyczące owadów zaproszeni zostaną nauczyciele, którzy zdobytą wiedzą podzielą się ze swoimi uczniami. Kontynuowane będą także warsztaty ornitologiczne organizowane wspólnie z grupą ekologiczną. Podczas czwartej edycji warsztatów, które rozrastają się na kolejne gminy naszego powiatu, ornitolodzy opowiedzą o ptakach, zaprezentują ciekawe nagrania, zdjęcia oraz gadżety, które przybliżą nam świat ptaków. Lasy to jednak nie tylko owady i ptaki, ale także całe bogactwo roślin. Dlatego też lasy przyciągają fascynatów przyrody, którzy wraz z pracownikami nadleśnictwa zaproszą do wzięcia udziału w warsztatach botanicznych. W tej chwili trwa opracowywanie programu zajęć, by we wrześniu mogły ruszyć.  

A już za kilka dni, 24 czerwca, na terenie Nadleśnictwa Łuków w Ławkach odbędą się imieniny Borsuka Lucka. Zaproszone na to wydarzenie cztery przedszkola będą świętować wraz z Luckiem. Nadleśnictwo specjalnie na tę okazję zaprosiło grupę rekonstrukcyjną. Dzieci będą więc mogły przymierzyć strój średniowiecznych wojów, spróbować przygotowanych potraw, np. podpłomyków.  

Natomiast jesienią odbędzie się II edycja Nocnej Szkoły Przetrwania. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięli udział harcerze, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji oraz osoba specjalizująca się w biegach na orientację. W tym roku, przez 24 godziny, będzie można sprawdzić jak radzimy sobie w lesie nocą. Podczas Nocnej Szkoły Przetrwania uczestnicy dowiedzą się jak zbudować piec ziemny, jak wzniecić ogień, jakich roślin można użyć do celów leczniczych i spożywczych? Wydarzenie połączone zostanie z biegami na orientację.  W tym roku, już po nocnych zmaganiach w lesie, wytyczone szlaki z biegu na orientację pozostaną, by mogły służyć do kolejnego wydarzenia, na które zostaną zaproszeni mieszkańcy powiatu.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE