Reklama

Reklama

Co słychać u strażaków z Radoryża

Opublikowano: pon, 7 gru 2020 10:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicza Straż Pożarna w Radoryżu Kościelnym jest najdłuższą stażem jednostką działająca na terenie gminy Krzywda, w roku 2022, druhowie strażacy świętować będą stulecie swojej działalności.

Reklama

Przygotowując się do jubileuszu druhowie strażacy w ostatnim czasie podjęli szereg działań usprawniających działania jednostki, a także zwiększając możliwości operacyjne. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich: 

DEFIBRYLATOR DLA RATOWANIA ŻYCIA!

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoryżu Kościelnym zakupiła sprzęt do ratowania życia ludzkiego w przypadku zatrzymania akcji serca. Jest nim pierwszy w gminie Krzywda, ogólnodostępny przez całą dobę Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). 

Urządzenie zostało zamontowane w specjalnej kapsule na budynku strażnicy w Radoryżu Kościelnym, służąc w razie potrzeby ratownikom, mieszkańcom gminy, jak również gościom przebywającym w okolicy.

AED - stosuje się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie to za pomocą poleceń głosowych poprowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji serca. Urządzenie jest umieszczone w specjalnej kapsule, którą wystarczy przekręcić zgodnie z strzałkami aby dostać się do walizki z defibrylatorem. 

Urządzenie jest wyposażone w alarm i system powiadamiania SMS. W momencie kiedy zostanie otwarta kapsuła włącza się syrena alarmowa i informacje o tym fakcie automatycznie otrzymają strażacy ratownicy z jednostki OSP. Strażak, który dostał taką wiadomość na telefon, niezwłocznie udaje się pod remizę aby pomóc w przeprowadzeniu defibrylacji serca osobie potrzebującej pomocy.

Warto nadmienić, iż projekt pozyskania defibrylatora dla jednostki OSP w Radoryżu Kościelnym wsparło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo PGNiG.

 

SYSTEM SELEKTYWNEGO ALARMOWANIA I OCHRONY LUDNOŚCI 

W jednostce zainstalowano również system selektywnego alarmowania i ochrony ludności, który daje możliwość zdalnego włączenia syreny na strażnicy bezpośrednio przez dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. 

Rozwiązanie to przyspiesza informowanie strażaków o zdarzeniach w taki sposób, aby obok sygnału syreny rozdzwaniały się jednocześnie telefony strażaków, umożliwiając szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia. 

 

MONITORING, REMONTY, MODERNIZACJA JEDNOSTKI 

Przy wsparciu ze środków własnych oraz dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji MSWiA, druhowie strażacy wyremontowali pomieszczenia socjalne z pralnią, salę konferencyjno - szkoleniową oraz przeprowadzili gruntowny remont łazienki. Godnym uwagi jest fakt wsparcia zakupu wyposażenia pralni przez Bank Spółdzielczy w Krzywdzie. 

Również ze środków własnych, dzięki inicjatywom własnym druhów strażaków przeprowadzono modernizację oświetlenia samochodu ratowniczo - gaśniczego GBA, zagospodarowano plac wokół strażnicy przez nasadzenia żywotników, zakupiono kosiarkę do stałej pielęgnacji terenów zielonych, zainstalowano monitoring zabezpieczający teren wokół strażnicy w tym punkt dostępu do defibrylatora. 

Istotną kwestią dla odpowiedniego funkcjonowania jednostki jest montaż stacji ładowania, utrzymującej akumulatory w stałej gotowości, umożliwiając podejmowanie działań w trybie natychmiastowym po otrzymaniu zgłoszenia o zdarzeniu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy