Reklama

Chory w rodzinie. Ile dni wolnych wzięliśmy na opiekę?

Opublikowano:
Autor:

Chory w rodzinie. Ile dni wolnych wzięliśmy na opiekę? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy województwa lubelskiego wzięli 60,5 tysiąca zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi dziećmi i prawie 8 tys. na opiekę nad pozostałymi członkami rodziny. Łącznie, na opiece nad chorymi spędziliśmy 335 tysięcy dni.

Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby osoby bliskiej przysługuje, gdy nie ma innego domownika, który mógłby się nim zająć. Zasiłek na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Gdy zwolnienie dotyczy starszego dziecka lub innego członka rodziny – limit jest dużo niższy i wynosi 14 dni. Warto też pamiętać, że liczba dni zasiłku wykorzystanego przez całą rodzinę nie może przekroczyć 60 rocznie, bez względu na liczbę opiekunów i chorych członków rodziny.

W całym kraju zwolnienia lekarskie na opiekę nad chorymi bliskimi w ubiegłym roku wzięto prawie 2 mln razy. Wolne od pracy najczęściej brali trzydziestolatkowi. W zdecydowanej większości chodziło o opiekę nad chorymi dziećmi. W statystykach przodowały kobiety. Panowie natomiast zdecydowanie częściej brali wolne by zająć się pozostałymi chorymi członkami rodziny.

Mieszkańcy województwa lubelskiego w ubiegłym roku wykorzystali 60,5 tys. zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi dziećmi i prawie 8 tys. na opiekę nad pozostałymi członkami rodziny. Daje to łącznie 335 tysięcy dni pobierania zasiłku opiekuńczego.    

Źródło: rzecznik prasowy ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE