Reklama

Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Stanin

Chcą być w KSRG, potrzebują nowego samochodu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicza Straż Pożarna w Staninie chce być włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mówiono na tym m.in. na walnym spotkaniu OSP.

OSP w Staninie zrzesza 31 druhów. Zarząd stanowią obecnie Piotr Lendzion (prezes), Stanisław Osiński (naczelnik), Adam Prokopek (zastępca naczelnika) oraz Marcin Gajowy (skarbnik). Na ostatnim walnym spotkaniu strażaków podsumowano ubiegły rok pracy i snuto plany na najbliższe miesiące.

- 37 razy braliśmy udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, co uplasowało naszą jednostkę na 5 miejscu w powiecie pod względem wyjazdów do akcji. Udało się pozyskać narzędzia hydrauliczne zakupione dzięki finansowaniu MSWiA oraz Urzędu Gminy. Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło naszej jednostce dotacji na zakup sprzętu potrzebnego w działaniach przy wypadkach komunikacyjnych, w tym AED - mówią strażacy.

W tym roku ochotnicy z OSP Stanin chcą przede wszystkim wstąpić do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Nasze OSP jest uwzględnione w planie rozwoju KSRG powiatu łukowskiego na lata 2019-2020. Z informacji uzyskanych od pracowników Komendy Powiatowej PSP w Łukowie, OSP w Staninie ma zasilić struktury KSRG w pierwszym półroczu roku 2019. Zazwyczaj jednostki są włączane do systemu wiosną i jesienią - informują druhowie.

Aby jednostka mogła zostać włączona do sytemu KSRG musi spełnić kilka wymogów. Podstawą jest odpowiednie wyszkolenie ratowników, m.in. kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy Ratownictwa Technicznego, szkolenia kierowców-konserwatorów, szkolenia dowódców oraz szkolenie ze współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jednostka OSP Stanin osiągnęła ten zakres wyszkolenia już kilka lat temu.

Kolejny wymóg to skuteczny system łączności: powiadamiania i alarmowania oraz odpowiednie wyposażenie jednostki. Strażacy którzy na dzień dzisiejszy dysponują 30-letnim Starem 244, aby móc funkcjonować w KRSG, potrzebują mieć na wyposażeniu samochód pożarniczy średni bądź ciężki nie starszy jak 30 lat. Problemem nie byłby natomiast sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który jednostce udało się skompletować już w 2018 r.

- Wymiana samochodu planowana jest już od dłuższego czasu przez obecnego wójta Krzysztofa Kazanę. Do zakupu nowego samochodu pożarniczego potrzebny jest wkład własny samorządu. Koszt dla gminy to ok. 250 tys. złotych. Te pieniądze gmina musi zabezpieczyć w swoim budżecie, bądź znaleźć inne źródło finansowania w postaci np. pożyczki niskoprocentowej. Mając zabezpieczone pieniądze, dopiero można się starać o dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówią strażacy

- Aby zakupić auto gmina musi zabezpieczyć 30 proc. wartości całej inwestycji. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z władzami gminy. Chcielibyśmy nadać tej sprawie priorytet, ponieważ dotacje z innych instytucji rozdzielane są w pierwszym kwartale roku - dodają.

Pod koniec listopada ubiegłego roku OSP Stanin wzbogaciła się o średni zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, w skład którego wchodzi pompa hydrauliczna MPO, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, przewody hydrauliczne i dodatkowy osprzęt. Zakup sprzętu został zrealizowany dzięki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (dotacja 35 tys. zł) i Urzędowi Gminy Stanin (30 tys. zł).

W ostatnim walnym zebraniu druhów z OSP Stanin uczestniczył również poseł Sławomir Skwarek. Opowiadał on o procesie zakupów samochodów pożarniczych, powołując się m.in. na swoje doświadczenie jako wójt gminy Adamów.

- Pan Sławek pochodzi ze Stanina, zamieszkiwał naszą miejscowość aż do dnia swojego ślubu. Poseł jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej z kilkupokoleniową tradycją. Dzisiaj jest członkiem OSP Adamów - opowiadają o swoim koledze strażacy.

Poseł Sławomir Skwarek zagwarantował strażakom wsparcie w pozyskaniu środków zewnętrznych na pozyskanie nowego samochodu dla OSP Stanin. Kiedy jednostka takowy otrzyma?
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE