Reklama

Bursztyny i policyjne mundury

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Bursztyny i policyjne mundury - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystawa bursztynu i policyjnych mundurów z czasów II RP to najciekawsze ekspozycje, które zostaną udostępnione przez Muzeum Regionalne w Łukowie mieszkańcom powiatu z okazji Nocy Muzeów. Wydarzenie w tym roku odbędzie się w sobotę 18 maja.

Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku odbędzie się w sobotę 18 maja w godz. 17-23. Główną atrakcją będzie wystawa "Bursztyn bałtycki i żywice świata", przygotowana przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

- Człowiek od pierwszego spotkania z bursztynem wykorzystywał go do swoich celów. Wykonywał amulety i ozdoby. Wykorzystywał jego właściwości: zapach wydzielający się w trakcie spalania służył do kadzenia bogom i również do odkażania pomieszczeń; jego wygląd (połysk, bogactwo i zróżnicowanie odmian oraz barw) wykorzystywane było i jest do wykonywania przedmiotów ozdobnych: biżuterii dla ciała, akcesoriów biurowych czy przedmiotów wotywnych – informują organizatorzy.

Podczas Nocy Muzeów chętni będą mogli poznać inne, czasami mniej znane informacje o bursztynach. Niewiele osób wie, że przedmioty te miały w przeszłości ogromne znaczenie w medycynie ludowej. Wykorzystywano je nie tylko nosząc biżuterię bursztynową, ale również stosując bursztyn i produkty jego suchej destylacji w środkach medycznych i kosmetykach.

- Prezentowana wystawa pokazuje pochodzenie bursztynu, miejsca jego występowania, inkluzje roślinne i zwierzęce, wykorzystanie surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności, inne żywice kopalne oraz imitacje bursztynu – czytamy w zaproszeniu.

Kolejną atrakcją będzie plenerowy występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, która zaprezentuje trzy panele tematyczne. Osoby, które pojawią się 18 maja w muzeum, będą mogły zobaczyć, jak wyglądały mundury Policji Państwowej w latach 1919-1939 i jak zmieniło się oznaczenie stopni oraz numerów służbowych w policji II Rzeczypospolitej.

Pasjonaci historii dowiedzą się też, jak w przeszłości kierowano ruchem ulicznym i jakich używano do tego celu sygnałów. Rekonstruktorzy pokażą też przedwojenne środki przymusu bezpośredniego, zaprezentują też pokazy walk przy użyciu szabli, szpady, floretu, a nawet karabinu. Zaprezentowane zostaną także oryginalnych karabiny: Arisaka z 1905 r. (japoński) i Mosin z 1891 r. (rosyjski) z bagnetami.

- Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz twórczości ludowej, pokaz motocykli, a także przeprowadzone zostaną konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. Dla wszystkich uczestników konkursów przewidziano drobne upominki. Ponadto na zwiedzających czekają wystawy stałe, poświęcone historii, etnografii, sztuce ludowej i geologii naszego regionu – zachęcają do przybycia podczas Nocy Muzeów pracownicy łukowskiej placówki.

Organizatorami tegorocznej Nocy Muzeów w Łukowie są: Muzeum Regionalne, Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Motoweterani Łuków, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łukowie. Wstęp wolny.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE