Reklama

Bulwar jednak ze zmienioną nazwą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Bulwar jednak ze zmienioną nazwą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna wymiana zdań dotycząca nadania nazwy dla budowanego bulwaru przy Krznie. Na zorganizowanej 17 października sesji Rady Miasta, radni zadecydowali jeszcze raz o nadaniu nazwy dla tej inwestycji.

Konieczność ponownego nazwania bulwaru uzasadnił burmistrz Dariusz Szustek. Jego zdaniem mieszkańcy zwracali się z zapytaniami, o jaką konkretnie chodzi niepodległość.

- Mieszkańcy miasta zwracali się z zapytaniami czy chodzi o nazwę skróconą, czy o świętowanie stulecia niepodległości. Żeby nie było żadnych wątpliwości, przygotowaliśmy projekt uchwały który państwo otrzymaliście - mówił na sesji burmistrz miasta.

Słowa włodarza poddał w wątpliwość radny Mariusz Chudek. Jego zdaniem proponowane przez stronę rządzącą nazwy bulwaru są... bełkotem.

- Na samym początku została zaproponowana krótka, prosta nazwa: „Bulwar Niepodległości”. To mocna, konkretna nazwa - mówił radny.

-  O tym już dyskutowaliśmy i wtedy siłowo, na chama przegłosowano tą niegramatyczną nazwę, którą mamy dzisiaj zmieniać. Osobiście nie mam zamiaru być marionetką, która „skasuje” uchwałę, bo komuś coś się odmieniło. Trochę szacunku dla nas jako radnych - dodał Mariusz Chudek.

Głos zabrał też Piotr Płudowski, który zgłosił wniosek formalny o to, by inwestycję nazwać po prostu „Bulwarem Niepodległości”. Jego zdaniem w sytuacji tej potrzebna jest prostota.

- Jeżeli nie przychylicie się Państwo do tej propozycji, to trudno. Jeżeli ta propozycja nie przejdzie, wyłączę się z głosowania. Niech błąd naprawiają ci, którzy go popełnili - powiedział Piotr Płudowski.

Głos w sprawie bulwaru zabrał też Ryszard Smolarz, który przychylając się do wniosku zgłoszonego przez przedmówcę dopytywał jednocześnie, co takiego wydarzyło się w ciągu kilkunastu dni, że zaszła konieczność zmiany nazwy powstającej w Łukowie inwestycji. Ciekawą opinię na temat bulwaru wygłosił też radny Jarosław Okliński.

- Skontaktowałem się z profesorem Janem Miodkiem, który uważa że obie propozycje ("Bulwar 100-lecia niepodległości" oraz "Bulwar 100-lecia odzyskania niepodległości" - przyp. red.) są poprawne. Natomiast w przypadku ulic - zdaniem J. Miodka - nie powinno się rozbudowywać tych nazw. One powinny być bardzo proste. Nazwa „Bulwar Niepodległości” czy „Bulwar stulecia niepodległości” wystarczy - mówił J. Okliński.

Będący przy głosie radny nawiązał też do nazwy III etapu tzw. małej obwodnicy Łukowa. Oddana niedawno do użytku droga - głosem radnych - nosi nazwę „Króla Władysława Jagiełły”.

- Jeśli chodzi o Aleje Króla Władysława Jagiełły - w imię poprawności zapisu w nazwie ulicy duża litera jest uzasadniona - proponuję usilnie opuszczenie członku „Króla”. Przecież w nazwach tego typu z królami, kompozytorami, poetami, pisarzami nie ma tych wyrazowych podpórek. We Wrocławiu jest most Jagiełły, ulica Jagiełły - bez „Króla” - cytował prof. Jana Miodka radny Jarosław Okliński.

- Zastanówmy się, jakie decyzje podejmujemy. Czas na dyskusje jest w czasie komisji i sesji. Jeżeli zagłosowaliśmy dwa tygodnie temu i teraz coś się zadziało i znów będziemy zmieniać (nazwę - przyp. red.) to ja dziękuję - zakończył wypowiedź radny.

Ostatecznie wniosek formalny Piotra Płudowskiego nie zyskał uznania większości radnych. Za propozycją nadania nazwy „Bulwar Niepodległości” głosowało 10 osób, przeciw było 11 radnych Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast przy głosowaniu nad nazwą „Bulwar 100-lecia odzyskania niepodległości” pomysł ten poparło 13 osób: Marek Czernecki, Jarosław Okliński, Henryk Soćko, Przemysław Suchodolski, Ewa Rybicka-Sicińska, Artur Gałach, Andrzej Tomasiak, Andrzej Skwarek, Agnieszka Pawlik, Robert Dołęga, Zygmunt Celiński, Krzysztof Jodełko i Leonard Baranowski. Przeciw głosowali Ryszard Smolarz, Przemysław Wereszczyński, Mariusz Chudek, Mateusz Popławski i Krzysztof Okliński. Od głosu wstrzymała się radna Maria Pszczółkowska, natomiast Piotr Płudowski i Marcin Wysokiński nie wzięli udziału w głosowaniu.

Bulwar nad Krzną będzie więc nosił nazwę „Bulwar 100-lecia odzyskania niepodległości”.

Zobacz też: Nowa nazwa po trzech tygodniach?
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE