Reklama

Budżet 2019: Dzieło burmistrza czy radnych?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Budżet 2019: Dzieło burmistrza czy radnych? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 głosów "za" i 2 głosy wstrzymujące. To wynik głosowania radnych nad Budżetem Miasta na 2019 rok.

Za nami budżetowa sesja Rady Miasta Łuków. Jej najważniejszym punktem było ustanowienie miejskich finansów na najbliższy rok. Dokument tworzony początkowo przez Dariusza Szustka po wygranych wyborach zmienił nowy burmistrz Piotr Płudowski. Zaproponował on autopoprawkę, zmieniającą kształt miejskich inwestycji, o czym informowaliśmy w odrębnym artykule.

- Budżet to fundament funkcjonowania samorządu. W znacznej mierze projekt
dzisiejszej uchwały został skonstruowany przez mojego poprzednika. Ja po objęciu funkcji burmistrza, skorzystałem z moich uprawnień i dokonałem zmian wynikających z oceny zastanej sytuacji. W prace nad zmianami aktywnie włączył się mój zastępca i pracownicy urzędu, m.in. skarbnik Barbara Leszczyńska - powiedział podczas sesji burmistrz Płudowski.

Zobacz też: Płudowski przekonuje do budżetu

Podczas prac w komisjach, swoje uwagi do uchwały budżetowej zgłaszali też miejscy radni. Efektem była druga autopoprawka, którą opisaliśmy na łamach portalu.

Zobacz też: Poprawka do autopoprawki

W dyskusji nad budżetem podczas sesji
19 grudnia, burmistrz Płudowski przytoczył jeszcze raz proces jego tworzenia i przypomniał dokonane w dokumencie poprawki. Uwagi wniósł także radny Artur Gałach.

- W pierwszej
autopoprawce dokonał Pan zmian inwestycyjnych. Pana argumenty w pewnym sensie do nas przemówiły, m.in. te dotyczące zalewu i Placu Narutowicza. W drugiej autopoprawce przyjął Pan większość naszych uwag - powiedział Artur Gałach, proponując w formie wniosków formalnych… cztery kolejne autopoprawki do budżetu miasta.

Mająca większość w Radzie Miasta koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Przymierza dla Ziemi Łukowskiej zaproponowała
wprowadzenie 80 tys. zł na wykonanie dokumentacji dla czterech kładek pieszych nad Krzną. Mają one stanąć przy bulwarze w pobliżu ogródków działkowych oraz przy ul. Laskowskiego (by wykonać skrót dla pieszych do Szkoły Podstawowej nr 2). Pieniądze te zostaną zabrane z zakupu inwestycyjnego - ciągnika dla Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie (zmniejszenie kwoty 250 tys. zł na 170 tys.).

Drugim pomysłem wysuniętym przez Artura Gałacha jest wprowadzenie do budżetu 160 tys. złotych na wykonanie dokumentacji na budowę ulic przy ul. Wereszczakówny,
Zagrodowej i al. Kaczorowskiego. W przyszłości w tym miejscu mają pojawić się bloki, domy jednorodzinne i supermarket. Radny zaproponował też wprowadzenie dodatkowych środków na stypendia dla sportowców i trenerów (odpowiednio 18 tys. i 2 tys. złotych) oraz 10 tysięcy złotych na stypendia artystyczne. Trzy powyższe zmiany miałyby zostać sfinansowane z oszczędności za ewentualnie niższe rachunki za prąd.

-
Zapytajmy się najpierw zarządcy terenu (SP nr 2 - przyp. red.) czy chce, aby po wykonaniu kładki teren szkoły był terenem publicznym. Jeśli chodzi o kładki na bulwarze, najpierw trzeba zrobić sam bulwar. Zobaczcie jak wygląda wejście od ulicy Warszawskiej. Gdy wykonany projekty na drogi, będą też zjazdy na obwodnicę. Celowo zdjąłem pieniądze z tego zadania, by zachować jej charakter. Ktoś silnie lobbuje za tą inwestycją. Natomiast zmiany w stypendiach są na tyle drobne, że nie muszą być dokonywane na sesji budżetowej. Sam mógłbym zaoferować więcej w innym terminie - skomentował autopoprawki koalicji burmistrz Piotr Płudowski.

Wyżej wymienione uwagi Artura Gałacha zyskały uznanie większości radnych. Imienne wyniki głosowania nad poprawkami dostępne są POD TYM ADRESEM. Natomiast Budżet Miasta Łuków na 2019 rok wejdzie w życie głosami 19 radnych. Miasto w przyszłym roku przeznaczy 11
3 milionów złotych na wydatki, a dochody sięgną 116 milionów. Nadwyżka budżetowa przeznaczona zostanie w całości na spłatę zobowiązań zaciągniętych w przeszłości. Głosowanie radnych nad budżetem jest dostępne w systemie ESESJA.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE