Reklama

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Magda Oknińska

Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania z Instytutu Książki.

Plany inwestycji przygotowane były kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Gminy. W obecnej kadencji plany zostały zmienione.

- Od 3 lat szukaliśmy współfinansowania, niestety bez skutku. W tym roku złożyliśmy projekt do Instytutu Książki i w ciemno rozpoczęliśmy inwestycję. Okazało się, że projekt otrzymał współfinansowanie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł, a Instytut dofinansuje nam 1 mln 15 tys. zł – mówi Paweł Mroczek, przewodniczący Rady Gminy Krzywda i mieszkaniec Huty Dąbrowy.

Są już fundamenty

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Jerzego i Adriana Gajowników z Krzywdy. Biblioteka staje przy ulicy Hutniczej, jednej z dwóch głównych ulic miejscowości, nieopodal Kościoła i centrum. Plac budowy jest ogrodzony i zamknięty, aktualnie wylano fundamenty.

- Huta Dąbrowa była jedyną miejscowością w gminie, która nie miała takiego miejsca życia kulturalnego i spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież gromadziły się często popołudniami w innych miejscach, bez opieki i kontroli, nieraz wpadając przy tym w tarapaty, nie mówiąc o wyrządzanych szkodach – dodaje Mroczek.

Wiele funkcji

Inwestycja będzie wchodziła w skład nieruchomości Biblioteki Publicznej w Krzywdzie. Budynek przeznaczony będzie dla mieszkańców miejscowości Huta Dąbrowa oraz mieszkańców miejscowości sąsiednich, jako Biblioteka Publiczna.

- Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok. Radny Paweł Mroczek zaznacza jednak, że uczyni wszystko, by termin ten przesunąć na koniec 2019 roku.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE